Kapat
SEO 338 0

Backlink Nedir ?

Web Sitesi kurma yolunda ilerleyen arkadaşlarımızın kafasında merak ettiği sorular dan bir diğeri de Backlink ‘tir. Pek çok makale okunur. Kafalara takılan konulardan biri de Backlink olur.

 

 

Backlink Nedir ?

 

Backlink bir web sitesinin popülerliğini belirleyen unsurdur da diyebiliriz açıkçası. Arama motorları açısından dikkat edilen bir diğer husus ise başka sitelerden Backlink almış mı ? almışsa hangi sitelerden aldığı ve bu Backlink sitesinin arama motorunda ki sıralaması da önemlidir. Bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar çok önerilir ise arama motoru botları bu web sitesinin sıralamasını yükseltir. Backlink sayesinde arama motoru botları sitenizi daha sık ziyaret ederler.

 

Backlink’in katkı sağlamış olduğu sistem Google ‘ın algoritmaların dan olan Pagerank sistemidir. Pagerank Google’ın sitenize verdiği değeri göstermektedir. Pagerank sistemin de web siteniz 10 puan üzerinden değerlendirilir. Google için bir web sitesi diğer siteler tarafından ne kadar fazla kaliteli Backlink alıyorsa o kadar kalitelidir.

 

Backlink ‘in Türkçe kelime olarak karşılığı Geri Link anlamına gelmektedir. Bizim diğer bir anlayacağımız şekilde ise başka sitelerin bizim sitemize referans olması ve ziyaretçilerine bizi önermesidir diye söyleyebiliriz. Bu Backlink bizim yazılarımızdan alıntı yapılarak ta verilebilir tabi ki.

 

 

Nasıl Backlink Alırız ?

 

Backlink almak için bir çok yöntem vardır. Sizlere bir kaçını sayacak olursam ;

 

Sosyal medya hesaplarınız da paylaşmanız size Backlink kazandırır. Hesaplarınız’da paylaştığınız bağlantıya tıklayanlar sitenize paylaştığınız platform üzerinden giriş yapmış demektir. Bu da oluyor ki hangi sosyal medya platformundan paylaştıysanız o sosyal medya platformu dolaylı yoldan size Backlink sağlamış olmaktadır.

 

Bunun haricin de daha etkili bir Backlink kazandıracak yöntemden bahsedecek olursam bu da başka bir siteler de Misafir Blogçuluk yapma başlığı altında geçer. Başka sitelere hazırlamış olduğunuz makaleniz ile o site’de bir bakıma kendi reklamınızı vermiş olursunuz. Yazınızın altına kısaca bir sitenizin bio sunu ekleyebilirsiniz. Çoğu site bunlara izin verir. Sizde bu sayede yazınızı yollamış olduğunuz sitenin ziyaretçilerinden yararlanmış olursunuz. Eğer sizde bizden Backlink almak isterseniz hazırlamış olduğunuz makalenizi yollayarak bizden geri link kazanmış olabilirsiniz.

 

Diğer bir yöntem ise para karşılığında tanıtım yazınızı başka başka bir çok sitenizin içeriğiyle alakalı,alakasız internet sitelerinde yayınlamak olacaktır. Sitenizin içeriğiyle alakalı sitelerde yayınlamak kadar sitenizin içeriğiyle alakalı olmayan internet sitelerinde de tanıtım yazınızı yayınlamak önemlidir.

 

Bazı forumlarda konu açarak imzanıza internet sitenizin adresini ekleyebilirsiniz. Bu sayede ne kadar çok konuya yorumunuz varsa o kadar çok sayfada internet sitenizin adresi bulunacak demektir. Forumlarda konu açarak kaynakçaya internet sitenizi belirtebilirsiniz. Yada bazı forumlarda internet sitesi tanıtımları gibi bölümler bulunmaktadır. Bu sayede ücretsiz olarak backlink kazanabilirsiniz.

 

 

Hangi Sitelerden Backlink Almışsınız ?

 

Web sitenizin ya da her hangi bir sitenin hangi sitelerden link aldığını görmek ister iseniz Google arama motoruna;

 “link: www.webdunya.com

şeklinde aratığınız da karşınıza çıkan siteler arattığınız siteye Backlink vermiş demektir.

 

Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir