Kapat
İçerik Anlaşmalı 222 0

Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Günümüzde şöyle bir sorun var. Kişinin kendi hakkındaki düşünceleri, kendine güvenmesi, kendini önemsemesi kendini tanıması gibi. Bunlar ve bu tarzda olanların hepsi kişisel sorunlardır. Dolayısıyla kişisel gelişim gibi bir durum ortaya çıkar. Kişisel gelişim uzmanının var olmasının sebebi de budur. Peki, kişisel gelişim önemli midir? Kesinlikle önemlidir. Kişisel yönden gelişmiş bir insan kendine güvenir, kendine inanır, kendini sever ve bu sebeple de hayatında ona başarı gelir. Bu sebepten dolayı böylesine önemli bir mesleğin böylesine önemli bir uzmanın hangi özelliklerde olması gerekir? Bunların yanı sıra kitap okumanın önemi es geçilmemelidir.

 

 

Peki, kişisel gelişim uzmanının en belirgin özellikleri nelerdir?

 

Bir kişisel gelişim uzmanında aşağıda ki özelliklerin olması gerekir:

  1. Kendine Güvenmek: Öncelikle kendine güvenen bireyler yetiştirmesi için kesinlikle kişisel gelişim uzmanının kendine güvenmesi gerekir. Çünkü kendine güvenmeyen bir insanın sözünü kimse dinlemez.
  2. Saygı Duyulan Biri Olmak: Kendine güven saygı duyulan biri olmaktan gelir. Sonuçta hepimiz duyulduğumuz saygı kadar varız ve saygı duyulmayan bir bireyi de yine kimse dinlemez.
  3. Zeki Olmak: İnsan eğer zekiyse her ortamda kendini ortaya çıkartabilir. Zeki olmak demek çabucak öğrenip hemen o olaya, ortama vs. gibi konularda duruma adaptasyon göstermektir.Gelişiminde yardımcı olduğu bireyi hızlıca anlaması ve çözüp ona yardımcı olması, sorunun nerede olduğunu bulması, onu bir sonuca bağlaması için kesinlikle zeki olması gerekir. Tabi ki çok zeki olmayan biriside bu işi yapabilir fakat zeki olması onu ön planda tutacaktır.
  4. Kendisi Sevmeli Ve Değer Vermelidir: Kendisini sevmeyen biri başkasına kendini sevmeyi öğretemez. Başarılı olan herkese bakın. Kendini sever ve kendine değer verir. Kişisel gelişim uzmanı kesinlikle başarılı bir insan olmalıdır ki karşısındakine başarılı olmayı öğretebilsin.
  5. Kitap Okumak: Kitap okumayı alışkanlık haline getirmesi çok önemlidir. Bunun yanı sıra kitap okumanın faydaları kişi için bir uğraş değil hobi haline gelmesi gereklidir.
  6. Soğuk Kanlı Olmalıdır: Karşılaştığı zorluklara karşı soğukkanlı olmalıdır. Öyle olmasa bile öyleymiş gibi davranmalıdır. Çünkü durumu kabullenirse geri dönülmez kişilik bozukluklarına sebep olabilir. Sakin kalıp olayları birbirine bağlayarak karşısındakinin değerinin farkına varmasını sağlamalıdır.
  7. Güler Yüzlü Olmalıdır: Gülmek sempatik bir davranıştır. Abartmadan kendin olarak güldüğün durumlarda insanları etkileyebilirsin. Çekindiğin kendine güvenmediğin bir ortamda gülümse. İnsanlar bir şey olduğunu düşünüp sana saygı duyarlar ki bu bir kişisel gelişim uzmanı için bulunmaz bir nimettir.
  8. İnsanların İçindeki Potansiyeli Görmelidir: Her insan potansiyelle doğar fakat bir kısmı iyi bir kısmı çok daha iyi olarak. Kişisel gelişim uzmanının işi bu potansiyeli görüp en üst seviyesiyle ortaya çıkartmaktır.

Kaynak : http://www.seoturka.com

Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir