Bilgisayarlar Neden Isınır ?

Bilgisayar başında saatlerce oturanların ve genellikle bilgisayarla yüksek işlem yapanların şikayetlerinden biri de sıcaklıktır.  Özellikle yaz aylarında havanında vermiş olduğu sıcaklık ve makinanın çalışmasından dolayı kendi kendine yaptığı sıcaklık nedeniyle ısınmalar olur. Sizler için ”Bilgisayar Neden Isınır ?” sorusuna yanıt verdik.

Bilgisayarlar Neden Çok Fazla Isınır ?

Bunun cevabı bilgisayarın elektrikle çalışmasıdır. Bilgisayarınızdaki kablolardan geçen elektrik akımı karşılaştığı direncin büyüklüğüne oranla ısı açığa çıkar.

Bilgisayarınızın Isınmasını Etkileyen Faktörler

Bilgisayarınız  fazla ses çıkarmaya başladıysa fanınız normalden daha hızlı çalışıyor demektir, bu da bilgisayarınızın daha fazla ısındığından dolayıdır. Zamanla bilgisayarınızın fanının kanatlarında tozlar birikecek ve bilgisayarın kasasına hava akışını tam sağlayamadığından dolayı bilgisayarınız hızlı çalışıp daha çok ses çıkartacaktır. Daha önceden yazmış olduğum laptop fanı nasıl temizlenir ile alakalı makale sayfasına ve videoya gitmek için altındı da vermiş olduğum linke tıklayabilirsiniz.

 

Laptop Fanı Nasıl Temizlenir

 

Bir çok bilgisayarınızın ısınmasını etkileyen diğer faktörlerde olabilir fakat bunların çok küçük bir rolü vardır. Bilgisayarınızın 1 yılda bir en az 1 kere kasa temizliği yapmanında faydasını görürsünüz. Bunlar gibi ve bunların yanında bilgisayarınızın donanımına ağır gelecek uygulamalar çalıştırmak donanımınızı başlı başına yorup ısınmaya sebep vermektedir. Bilgisayarın ısınma nedenleri sayacak olursam aşağıda ki gibi maddeler çıkmaktadır;

 

 • Kasanın koyulduğu yerde fanların duvara veya eşyaya yakın olması bu yüzden kasanın hava almayan yere koyulmamasını tercih ediniz.
 • Kasaların temizliklerinin yapılmamış olması.
 • Bilgisayarınızı sunucu olarak çalıştırmak.
 • Termal macunların yıpranmış veya
  eskimiş olması.
 • Fanların aşırı kirliliği.
 • Aynı anda işlemci ağırlıklı birkaç programı birden çalıştırmak

 

gibi bir çok nedenden dolayı bilgisayarınız ısınıp kapanabilir. Tabi bu durumları engellemek için bilgisayarınızı belirli aralıklarda güzel bir şekilde temizlemeniz ve termal macununu değiştirmeniz gerekmektedir. Sizlerde bilgisayarınızı ısınmasını istemiyorsanız yukarıdaki maddeleri uygulayarak bilgisayarınızın daha uzun süreler dayanmasına yardımcı olabilirsiniz.


] }

“Bilgisayarlar Neden Isınır ?” üzerine 5 yorum

 1. Isınmanın büyük bir problem olduğunu ve gelecekte daha kötü şeylere yol açabileceğini unutmamamız gerek.

  Cevapla
 2. Masaüstü bilgisayarımda ısınma o kadar problem olmuyor fakat laptop da aşırı derece sıkıntı oluyor. Şuanlık laptop soğutucusu aldım onunla birlikte kullanıyorum.

  Cevapla
 3. Isınma büyük bir problem çoğu parçaya zarar veriyor, bunun önüne geçmek için ben her 6 ayda bir jellerini değiştiriyorum canavar gibi çalışıyor şu anda 🙂

  Cevapla
 4. Bilgisayarımın özellikle fan kısmı çok ısınıyor. Bazen aşırı sıcaktan kapanıyor ama daha yeni bilgisayarın kasasını açmadan bunu çözmenin bi yöntemi var mıdır?

  Cevapla

Yorum yapın