Kapat
Mobil 612 7

IMEI Nedir ? IMEI Numarasını Öğrenmek

Her bir telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. Cep telefonları eşsiz bir IMEI kodu ile gelir ve bu kod dünya da ki tüm telefonlarda farklıdır. Bu IMEI numarası her bir cihaz da ömrü boyunca hep aynı kalır. Tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur.

 

Bu IMEI kodları sıra dışı yöntemler ile değiştirilebilir. Bu yüzden hiç bir yerde IMEI numaranızı paylaşmamanızı tavsiye ederiz.  En çok bilinen yöntem olan yurt dışından alınan telefonun pasaportunuza kaydettirilmeden IMEI numarası da değiştirilerek yurt içinde kullanılabilir. Eski diye belirttiğimiz tuşlu telefonların hiç bir işe yaramamasına rağmen 20 ile 50 ₺ arası fiyata alınmasının nedeni telefonu değil IMEI numarasını almasıdır. Eski telefondan kopyalanan IMEI numarası her hangi bir cihaza nakledilebilir.

 

 

Çalınan Telefonları Bildirmek

Polis, çalınan telefonları takip etmek için IMEI kodlarını kullanmaktadır. Eğer akıllı telefonlarınız çalınırsa ve çalındığında BTK’nın 7 gün 24 saat hizmet veren0 (312) 294 94 94 numaralı hattını arayarak IMEI numarası ile birlikte cihazınızın çalındığını belirtip, akıllı cihazınızın Türkiye GSM operatörlerinde kullanımını kapatabilirsiniz. Böylece cihazınız farklı kişilere satılıp yeni bir hat takıldığında mesaj ile uyarı vererek cihazın çalıntı olduğu yeni kişilere iletilir ve Türkiye GSM operatörlerinde hiç bir şekilde kullanılmasını kapatmış olabilirsiniz.

 

Cihazda sabit olarak yer alan IMEI’nin SIM kartınızla herhangi bir ilgisi yoktur. Telefonunuz çalınsa, SIM kartı değiştirilse ve ayarları sıfırlansa dahi IMEI kodunuz aynı kalmaktadır.

 

 

IMEI Numaranız Telefonunuz Hakkında Ne Söylüyor ?

Her bir IMEI kodunun geçmişi vardır. Telefonunuzda ki IMEI kodunun geçmişini öğrenmeniz için bir sistem mevcuttur.

IMEI numaranızın telefonunuz hakkında neler söylediğini merak ediyorsanız, alıntıda paylaştığım web sitesine göz atabilirsiniz. 5 saniyelik reklamdan sonra yönlendirmiş olduğum siteye ulaşabilirsiniz.

 

IMEI Numarası Geçmişini Sorgulamak için Tıklayınız

 

IMEI Kodu Nasıl Bulunur ?

 • Telefonların çoğunda arama yerine *#06# yazarak IMEI kodunu ekrana getirebilirsiniz.
 • Günümüzde gelişen akıllı telefonlarda Ayarlar > Telefon Hakkında > Durum yönergesini izleyerek IMEI kodunuzu görebilirsiniz.
 • iPhone ‘için IMEI numaranızı öğrenmek istiyor iseniz “iPhone IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir ?” adlı yazımızın üzerine tıklayarak yazımıza gidebilirsiniz.

Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

“IMEI Nedir ? IMEI Numarasını Öğrenmek” üzerine 7 yorum

 1. yusufkarakaya dedi ki:

  Güzel bir konu olmuş elinize sağlık ama biraz da imei çalınması ve imei atmak hakkında bilgi verseniz güzel olurdu

 2. yusuf dedi ki:

  İmei çalınmasına ve fake imei atmak hakkında da biraz bilgi verseniz güzel olurdu , elinize sağlık

 3. yunus dedi ki:

  Bu konu hakkında bilgim yoktu Sağol bilgilenmis oldum

 4. Ali Yurdakul dedi ki:

  Teşekkürler yararlı bilgi olmuş

 5. Burak Gülen dedi ki:

  yararlı bir makale

 6. Gökhan TEPE dedi ki:

  Bir çok kişinin bilmediği bir durum bu, Güzel makale olmuş teşekkürler hocam 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir