Pagerank Nedir ?

Pagerank Google tarafından, sitelerin birbirleriyle orantılı olarak önemlerini, sıralama da ki yerlerini doğru tespit edebilmek için yapılan bir sistemdir.

Pagerank Google‘ın site sıralamasında kullandığı sistem sonucu sitenize verdiği değeri gösteren bir basitleştirilmiş değer olarakta ifade edilebilir.

Pagerank ile birlikte bir link pazarı oluşmasından dolayı Google bu konuda kendini geri çekmiş ve de son olarak 2014 yılında hiçbir pagerank güncellemesi gerçekleştirmemiştir.

6 Ekim tarihinde Google yetkilisi John Mueller tarafından; ” Muhtemelen pagerank güncellemesi olmayacak. ” şeklinde bir açıklama yapılmıştır.

Pagerank Nasıl Çalışır 1

Pagerank Nasıl Çalışır ?

Eğer bir site başka bir sitenin linkini yayınlamış ise bunun nedeni yayınlanan linkte ki sayfasının o sitede ki ziyaretçiler tarafından görülmesi gerektiği düşünüldüğündendir. Bu yüzden linki yayınlayan site linki yayınlanan sitenin Pagerank ‘ını yükseltmiş olur.

Fakat değerli olan bir unsur vardır o da linki yayınlayan site ne kadar yüksek Pagerank değerine sahip ise linki yayınlanan sitenin Pagerank değeri de buna orantılı olarak artış gösterecektir.

Arama Motorunu programlayanlar eğer bir site dışarıdan çok backlink alıyor ise bu sitenin içeriği iyidir kategorisi altına girer. Arama Motorları da genelde bu düşünceye göre siteleri sıralarlar. Bu düşünce ile kodlanan arama motorları arasında Google ‘da yer almaktadır

Google Pagerank Değeri Nasıl Yükseltilir ?

Pagerank değeri kısaca “Pr” olarak ta ifade edilir. Pr değerimizi yükseltmek dediğimizde doğal olarak hemen aklımıza web sitemizin linkini başka sitelerde paylaşmak, yorumlara yerleştirmek gelebilir fakat Google arama motorunu kod yazıcıları bunları önceden düşünmüşlerdir. Belli bir PageRank değerine ulaşmayan sitelerden aldığınız linkler sitenizin PageRank değerini artırmaz. Yani link aldığınız sitenin PageRank değeri ne kadar yüksek ise sizin sitenize de o oranda katkı yapar.

Pagerank değerleri 0′ dan başlayıp 10 a kadar yolu vardır. PageRank 3 ve altındaki değerinde ki sitelerden aldığınız linkler genellikle pek bir işe yaramaz. Örnek vericek olursam 500 tane Pr 0 yada Pr 1 değerli siteden bakclink almaktansa 1 tane Pr 4 değerli sitesinden backlink almak daha çok işinize gelir. Kısaca yüksek Pagerank sahibi sitelerden link almak daha iyidir.

Bu yüzden bunun ticaretini yapmak için siteler de kurulmuştur tabi ki. Bu sitelerin PR değerlerine kanarak hemen reklam vermemelisiniz. Çünkü Google bunu da önceden düşünmüş ve “Natural Linkling” ile “Unnatural Linking” diye linkleri de ikiye ayırmıştır.


] }

Yorum yapın