Kapat
Bilgisayar 578 3

Ram Nedir ?

Ram lafına çok çok teknoloji mağazalarında rastlarız. Bir telefon alacak oluruz işte özelliklerin de şu kadar şu kadar ram yazar. Aynı şey bilgisayarlar içinde geçerlidir tabi ki. RAM, diğer adıyla Random Access Memory kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Dosyaların hızla yazılıp okunmasında işe yarayan bir depolama birimidir.

 

 

Ram Nedir ?

 

RAM . RAM bilgilerin geçici olarak depolandığı bir hafıza türüdür. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM denen bu hafıza parçasında tutarlar. RAM ve sabit sürücü temel olarak aynı bilgileri saklamakta görev yaparlar.

 

Bilgisayarda kolayca yükseltilebilir olan RAM ‘ler kulanılır. Bunlara DRAM modülleri veya hafıza modülleri denilebilir. Zarar gördüklerinde veya kapasiteleri yetersiz geldiğinde kolayca yenileriyle değiştirebiliriz.

 

RAM ’lerde bilgiye erişim hızı nanosaniyeler ile ifade edilir. Bu hız ortalama 50-60 nanosaniye arasındadır. Fakat günümüzde kullanılan RAM’lerde bu hız 8 nanosaniye ye kadar düşmüştür.

 

Birçok RAM türü uçucudur. Bunun anlamı hafıza depolama aygıtlarından farklı olarak bilgisayar kapatıldığında içerdiği veriyi kaybetmesidir. Kapatıldığında ise uçucu olmayan yani verileri koruyabilecek birkaç RAM türü geliştirilmektedir. Bu gelişmelerde kullanılan teknolojiler ise karbon nanotüpler ve manyetik tünel etkisi kullanan yaklaşımlar içerir. 2006 dan bu yana, kapasiteleri 64 GB olan ve performansları alışılagelmiş disklerin çok üstünde olan ram ler piyasada boy göstermektedir.


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir