Android Rom Nedir ?

ROM Read Only Memory kelimelerinin baş harfinden oluşmuş bir kısaltma olup cihazın bir takım temel bilgilerini içeren ve hiç silinmeyen bellektir. ROM’ da cihazın sistem bilgileri saklanır. ROM’ un içeriği RAM’ da olduğu gibi hiç bir zaman etkilenmez. Sadece üretici firmalar tarafından değiştirilmesi yada silinmesi mümkündür. Fakat daha sonra programlanabilen ROM ‘lar ve silinebilen ROM ‘lar üretilmiştir.

 

 

Rom Türleri ?

 

Telefonlara ROM atacak iseniz ROOT yetkisine sahip olmanız gerekmektedir. ROOT ile ilgili yayınladığım makalede de söylemiş bulunduğum ROOT yetkisi cihazınızın yöneticisi sizin olmanızı sağlar. Akıllı telefonlarda ROM şöyle ayrılır ;

  • Stock ROM
  • Custom ROM

 

Stock ROM cihazınızı satın aldığınızda cihazınızla beraberin de gelen cihazda yüklü olan ROM ‘dur.

 

Custom ROM geliştiriciler tarafından orjinal ROM un üstünde görsel ve performans açısından değişiklik yapılmış halidir.

 

 

Rom Hakkında Genel Bilgiler

 

ROM yükleme işlemi tehlikelidir. Telefonunuzu yanlış işlemler yaparak kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Her zaman telefonunuzla yüklü gelen ROM daha güvenlidir. Custom ROM ların 3. taraf kişiler tarafından hazırlandığını aklınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

 

Telefonunuza ROM yüklerken iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Telefonunuzun modelini ve markasını aratarak ona uygun ROM lar bularak yükleme şeklini iyice okuyup anlamanız gerekmektedir. Aksi halde çok büyük bir sorunlarla karşılaşabilirsiniz. ROOT işlemi olmadan kesinlikle ROM atılamayacağını’da burada belirtmek isterim.

 


] }

“Android Rom Nedir ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın