Kapat
Android Root
Mobil 1.220 7

Root Nedir ?

Root kelimesine günümüzde Linux tabanlı işletim sistemlerinde ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarda sık sık araştırılan bir kavramdır.

 

Linux işletim sistemlerinde yönetici (administrator) yetkisine sahip kullanıcı ismi root ‘dur. Android ise Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Root yetkileri olmayan bir kullanıcı hesabı, cihaz üzerinde belirlenen sistemsel bir çok şeyi değiştiremez. Telefonda root kelimesinin anlamı ise telefonun sistem dosyalarının bulunduğu kök dizine ulaşmak ve bu dosyaları değiştirebilme yetkisine sahip olmak demektir.

 

Aldığınız Android telefonlar marka model fark etmeksizin root ’suz olarak çalışabilecek şekilde ayarlanmışlardır. Telefonunuz da sistem dosyalarına ulaşılamaz ve köklü değişiklikler yapmanıza izin yoktur. Telefonuz da yapabilecekleriniz kısıtlıdır. Bunun sebebi ise, telefon üreticilerinin aldığı bir çeşit güvenlik önlemidir. Çünkü her telefon kullanıcısının yazılımsal bilgileri bilemeyeceğinden dolayı telefonun kök dizinine ulaşarak sistem dosyalarını silmesini veya bozması önlenmiş olur.  Geri dönüşü olmayan değişikliklere bilmeden yol açabilirsiniz.

 

 

Root İşlemi Yararları Nedir ?

 

  • Sistem üzerinde tam bir kontrolünüz vardır.
  • Yeni bir recovery imajı yükleme ve sistem yedeği tam olarak alma konusunda yetkiler kazanırsınız. Örneğin kullandığınız orjinal rom’u başka telefonlarda kullanabilmesi için sistemin tam yedeğini aldıktan sonra paylaşabilirsiniz.
  • Değişik rom’lar yükleyebilirsiniz.
  • Değişik kernel (Çekirdekler) sürümleri yükleyebilirsiniz.
  • Telefonunuzda Root ile çalışan uygulamaların tamamını çalıştırabilirsiniz.
  • Root yetkisiyle çalışan programlar sayesinde telefonunuza yeni özellikler ekleyebilirsiniz.

Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir