Kapat
Mobil 2.302 1

Smart Share Nedir ?

Günümüzde bu özelliğin artmasından dolayı telefonda ya da televizyonumuz da çıkan bu seçeneğin ne olduğunu bilmediğimizden dolayı bir merak uyanmıyor da değil. Muhtemelen de bu yüzden şuan da bu satırlarımı okumaktasınız.

 

Smart Share; DLNA (Digital Living Network Alliance) sertifikası dahilinde gerçekleşen bir kablosuz bağlantı ile yapılan paylaşımı sağlayan özelliktir.

 

 

Smart Share İle Paylaşmak İçin

 

Günümüzde bir şeyi paylaşmak ya da başka bir cihaza göndermek çok farklı şekiller sayesinde yapılabilmektedir. Ama bunun beraberinde paylaşırken ki uyumluluk sorunu da çıkmaktadır. Örnek olarak hemen hemen herkesin evlerinde artık akıllı televizyon, tablet, telefonlar olduğunu biliyoruz. Bu bir sürü cihazdan bir birine bir şey yollamak için bile yollanacak seçenekler arasında NFC, Bluetooth gibi ya da başka gönderim seçenekleri dahi vardır. DLNA desteği sunan cihazlar arasında ise dosya oynatma özelliği rahatlıkla kullanılabilir ve bu cihazların işletim sistemi, marka ve modeli aynı olmadan da birbirleriyle iletişimi kurabilmektedirler.

 

DLNA, birden fazla cihazın birbirleri ile kablosuz olarak iletişim kurmasını sağlayan bir sistem olarak inşa edilmiştir. DLNA sistemi bize bilgisayar ya da telefon üzerinde ki bir filmi televizyona paylaşım yaparak seyretmek mümkün duruma gelmektedir. Bilgisayarınızı televizyonunuza bağlamak için hiç bir HDM kabloya ihtiyaç duymazsınız bile. Bunu kullanabilmek için ise paylaşıma dahil olan her cihazın DLNA sertifikasına ve sertifikanın getirdiği yazılıma sahip olması gerekmektedir.

 

Örnek verecek olur isem LG firması Smart Share teknolojisini DLNA sertifikası üzerine inşa etmiştir. Bu yüzden her hangi bir LG Smart TV, ya da LG markalı bir telefon ya da tablet DLNA sertifikasına sahip farklı cihazlar ile iletişim halinde bulunabilmektedirler.

 

 

Smart Share Nasıl Kullanılır ?

 

  • Smart Share ; telefonunuzda ya da akıllı televizyonunuzda kendiliğinden bulunur.

 

  • Fakat bilgisayardan bu sertifikaya sahip cihazlar arasında bağlantı kurabilmek için yapılması gereken PLEX Media isimli bir yazılımın kurulması gerekmektedir. Bu yazılımı internet sayesinde kolaylıkla edinebilirsiniz.

 

PLEX Media Nedir ?

Bu uygulama ses ve görüntü üzerinde değişiklik yapabilmektedir. Ses formatlarını başka bir formata dönüştürebilir ve ekrana tam sığmayan bir görüntüyü sığdırabilmektedir. Bunun gibi daha pek çok değişiklik yapılmasına olanak sağlayan bir programdır. Bu nedenle de LG Smart Share için en çok tercih edilen yazılım olmaktadır.

 

    • PLEX Media Nasıl Kullanılır ?
      Paylaşım klasörü oluşturmak için bu uygulamanın ara yüzünden paylaşacağınız dosyalarınızı seçmeniz yeterli olur. Seçiminizi yaptıktan sonra ise LG Smart TV menüsünden ‘Medya Bağlantısı’ seçeneği ile paylaşıma açılan dosyalara televizyon üzerinden ulaşmanızı gerçekleştirirsiniz. Böylece klasörlerde bulunan filmler, diziler ve şarkılar televizyon üzerinde izlenebilecek ve dinlenebilecek duruma gelir.

 

 

Neden Smart Share ?

 

Niçin LG Smart TV ‘de USB girişi bulunur iken böyle bir sisteme ihtiyaç duyulur sorusu da akıllarda dolaşan bir diğer konudur. Aklıma gelen ilk cevabı sizlere verecek olursam da zamanla bir videoyu ya da müziği sürekli olarak USB bellek sayesinde diğer cihaza taşımak, takıp çıkarmak zamanla sıkıcı bir hal alacaktır.

 

LG Smart Share ile hiç bir cihazınızın yerini değiştirmeksizin ve farklı bir paylaşma seçenekli donanıma gerek duymadan tüm dosyalarınızı cihazlar arasında çok hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

“Smart Share Nedir ?” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir