Kapat
İnternet 2.170 0

Statik/Dinamik IP Nedir ? Bizimkisi Hangisi ?

Ah IP ler canım IP ler. Kulaktan duyma bilgiler. Statik IP, Dinamik IP.. Ama hangisi ? Biz ne biliyoruz bu konuda pekala ? hiç. Gerçi benimde pek bildiğim söylenemez ama eh işte ?. Bu günkü konumda ise sizlere Statik ve Dinamik IP ‘nin ne manaya geldiğini bahsetmeye çalışacağım.

 

 

Statik IP Nedir ?

Sürekli olarak bir kullanıcıya tahsis edilen ve kullanıcının her bağlantı girişiminde aldığı IP adresi Statik IP adresi olarak adlandırılır. Değişmeyen, sabit IP adresi manasına gelir. Bir internet sitesine girer iken aynı IP ‘yi kullanıyor iseniz bu Statik IP ‘dir.  Yapılan her bağlantı için aynı IP adresi alınacaktır. Böylelikle bağlantınız kopsa yada yenilense de her defasında almış olduğunuz IP adresi aynı olacaktır. Statik IP genelde ftp yada server benzeri sabit bir adreste olmanı gerektiren durumlarda kesinlikle gerekmektedir.

 

 

Dinamik IP Nedir ?

Çevirmeli ağ bağlantılarında her bağlantı yapıldığında farklı bir IP adresi alınır. Bu şekilde her farklı bağlantı denemesi alınan farklı IP adreslerine Dinamik IP adresi denir. Ve de bildiğim kadarıyla belli bir havuz içerisinden bu adresler edinilir. Dinamik IP ‘nin güzel yanı ise her hangi bir yerden ban yenildiği zaman tekrar bağlanıldığında adresinizin değişeceği için bu sorun ortadan kalkmaktadır.

 

 

Benim IP Adresim Hangisi ?

Yukarıda öğrendiklerinizden sonra IP ‘nizin ne tür olduğunu merak etmeniz normaldir ki şahsen bende bu yollardan geçtiğim için ☺. IP adresinizin birbirine geçişi için ise Türk Telekoma dilekçe vermeniz gerekmektedir. Şimdi ise sıra geldi IP adresinizin ne tür olduğunu öğrenmeye ! Var mı heyecan bakalım ? ?

 

Buraya tıklayarak gideceğiniz internet sitesinde IP adresinizi görüp bu IP adresine dair bilgileri edinebilirsiniz. Bir daha ki girişinizde IP adresiniz aynı ise siz bir Statik IP ‘lisiniz ?.

 


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir