WordPress Kurduktan Sonra Yapılacak 5 Şey

Hosting aldınız, her şeyiniz tamam, şimdi sıra geldi içerik yönetim scripti seçimi yapmaya. Yapacağınız internet sitesine göre’de bu seçim almaktadır fakat günümüzde WordPress içerik yönetim sistemi ile yönetilen sitelerde alışveriş sitesinden blog sitesine kadar her şeyi yapmak mümkündür. Asıl önemli olan içerik yönetim sistemini kurduğunuzda internet sitenizde olması gerekenle zamanla fark edersiniz.  Sizler için WordPress kurduktan sonra yapılacak 5 şey maddelerini hazırlamış bulunmaktayız. İyi okumalar dilerim ☺.

WordPress Kurduktan Sonra Yapılacak Şeyler Nelerdir?

İnsanlar genellikle bir blog başlattıktan hemen sonra ne yapmamızı ister? WordPress’i yükledikten sonra, web sitenizi düzgün bir şekilde kurmak ve başlatmak için yapılacak çok şey var. Bu yazıda, WordPress kurduktan sonra yapılacak şeyler nelerdir ve hemen sonrasında yapmak isteyeceğiniz en önemli şeyleri paylaşacağız.

 

1) Genel Ayarları Yapılandırın

 

Ayarlar > Genel sayfasından siteniz için ilk yapacağınız işlem WordPress ‘i kurarken başlığınızı ve sloganınızı doğru yazmışmısınız diye kontrol etmektir. Daha sonrasında aynı sayfadan tarih, saat, mail adresi ve kayıt olaylarının olup olmamasını belirleyiniz.

 

 

2) Kalıcı Bağlantıları Düzenleyin

 

Eğer hiç bir şekilde bu ayarları yapmaz iseniz aşağı Özel Yapı hariç diğer her türlü şekilde URL leriniz görüntülenebilir.

 

Fakat biz daha özel olmasını istediğimiz sebebiyle

https://www.webdunya.com/?p=123

gibi görünmesede

https://www.webdunya.com/kategoriler/wordpress-kurulduktan-sonra-yapilmasi-gerekenler

böyle görünmesi için WordPress içerik yönetim sisteminizin URL altyapısını düzenlemek için yapmanız gereken Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar yönergesini izledikten sonra Özel Yapı ‘yı seçmelisiniz.

 

Eğer URL nizde kategori daha sonra da yazınızın ismini görüntelemek istiyor iseniz %category%/%postname%/ 
i girebilirsiniz. Sadece yazının linkini göstermek istersenizde %postname%/ yazmanız yeterli olacaktır.

 

 

3) Site Haritanızı Oluşturunuz

 

Bir internet sitesini bütün link yollarını gösteren site haritasıdır. Site haritasının temel amacı arama motorları bütün sayfalar hakkında bilgilendirmektir. Arama motorlarının robotları internet sitenize geldiğinde site haritanız gözden geçirirler ve site düzgün içerikleri indexlemeye başlarlar.

 

 

4) Seo Eklentisi Kurunuz

 

WordPress‘i diğer CMS sistemlerininden ayıran önemli özelliklerden birisi de binlerce eklenti desteği olmasıdır bu binlerce eklentinin arasında da yüzlerce SEO eklentisi yerini almaktadır. Sizler detaylı bir araştırma yaparak eklentiler arasından en iyi SEO ekletisini bulmaya çalışınız ki internet siteniz arama motorlarından binlerce ziyaretçi çekebilsin.

 

 

5) Sitenizi Bing – Yandex – Google Webmaster Araçlarına Ekleyin

 

Sitenizi hem indexletmek hem de Google ve diğer arama motorlarına tanıtmak için arama motorlarının kendi Webmaster araçlarına eklemeniz size çok çok fayda sağlayacaktır. Webmaster araçların’da site haritanızı ekleyerek arama motorlarının sitenizi daha çabuk tanımasına olanak sağlayabilirsiniz.


] }

“WordPress Kurduktan Sonra Yapılacak 5 Şey” üzerine 2 yorum

Yorum yapın