4K Nedir?

4K kelimesinin günümüzde çok duyar olduk hemen hemen tüm markaların televizyon ve telefonlarda 4K özellikli serisi vardır. geçmiş zamanında telefonlarımız fotoğraf bile çekmiyorken şimdi videoda bile 4K özelliği arar olduk, siyah beyaz televizyonlardan HD televizyonları beğenmez hale geldik. peki çok duyduğumuz 4K nedir?

4K Nedir?

4K, piksel cinsinden ifade edilen çözünürlük birimidir. Bu terim son dönemlerde televizyon ve telefonlarda sık sık karşımıza çıkar. Örnek verecek olursak 4K çözünürlük sunan televizyonlar ve 4K video çekme özelliğine sahip telefonlar gibi.

4K 4096x3112px çözünürlüğü 1.32:1 oran ile 12.7 milyon piksel içerir. Akıllı televizyonların çoğunluğu ise UltraHD olarak tanımlanan 3840x2160px çözünürlük sunar.

4K Açılımı Nedir?

“4” sayısı 4000 pikselden oluştuğu için almıştır. “K” ise bin kelimesinin yerine rakamların yanına getirilen bir harftir. yani 4K dört bin anlamına gelir.

4K Televizyonların Farkları Nelerdir?

4K televizyonların farkları daha fazla piksel ayrımına girdiğinden dolayı UltraHD ve daha aşağı seviyede olan televizyonlardan daha yoğun ve seçici gösterir aşağıda HD ve 4K piksel görüntüleme örneği resim olarak verilmiştir.

4k Nedir 1 300x163

 


] }

“4K Nedir?” üzerine 6 yorum

  1. faydalı oldu teşekkür ederim gerçi ben az çok biliyordum ama bilgimiz tazeledik piksel ile birlikte fiyatları da iyi artırıyorlar ama 🙂 saygılar kolay gelsin.

    Cevapla

Yorum yapın