Bilgisayarımın Ekran Kartını Nasıl Öğrenirim ?

Günümüzde gelişen program ve oyunlar sayesinde bilgisayarın donanım bileşen gereksinim ihtiyaçları artmaktadır. Günümüzde en basit olarak düşünecek olur isek bile bir 4K çözünürlüğünde video izlemeye kalkıştığımda videoda takılmalar, donma gibi sorunlar yaşamaktayız. Bunun için ise bilgisayarımızda donanım olarak ekran kartının güncelliği ve işlevselliği önemlidir.

 

Bilgisayarınızda ki ekran kartını merak ediyor iseniz ise aslına bakılırsa çok basit bir şekilde görüntüleme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün. Ekran kartım ne gibi soruları sormak yerine isterseniz bilgisayarınızın kasasını açıp içine bir göz gezdirebilir, isterseniz de işletim sistemimiz üzerinden yada bios menüsü üzerinden ekran kartımın marka ve modeli ne gibi sorulara cevap bulabiliriz.

 

 

Bilgisayarın Ekran Kartını Öğrenme

Bu konuda ise ister Windows 7 ister Windows 10 ekran kartı öğrenme işlemini yapacak olun değişen hiç bir şey yoktur. Windows ‘un sürümleri arasında ekran kartınıza dair bilgileri göstermek için kullanılan tüm yöntemler aynıdır. Sizde ekran kartınız hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istiyor iseniz yapmanız gereken işlem :

 

  • Bilgisayarınızdan “Başlat” menüsünü açın.
  • Başlat menüsünden “Çalıştır” yazıp bulun ve açın.
  • Çalıştır ‘a ise yazmanız gereken şey “dxdiag” yazmak olacaktır.
  • Daha sonrasında “Enter” tuşuna basın.

 

Enter tuşuna basıldıktan sonrasında size tüm sürücülerin imzalı olup olmadığına dair bir soru soracaktır. Bu kısmı geçtikten sonrasında karşınıza bir pencere açılacak ve sizin bilgisayarınızda ki işlemciden, ekran kartına kadar tüm donanımların listesine ulaşabileceğiniz alan bulunacaktır.

 

Pencere açıldıktan sonrasında ise pencerenin üst menülerinden “Ekran” butonuna tıkladıktan sonrasında ekran kartını öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede artık bilgisayarımızda donanım bileşenlerinden biri olan ekran kartı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir, marka modelini, kaç gb olduğu gibi detaylı bilgilere bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

 

Sizlere bonus bilgi olarak sunmak istediğim diğer bir şey ise yukarıda görsel olarak kullanmış olduğum resimde ise Nvida markasının 1995 yılında piyasaya sürülen NV1 isimli ilk ekran kartıdır. Ayrıca DirectX gibi standartları önceden getirir.


] }

“Bilgisayarımın Ekran Kartını Nasıl Öğrenirim ?” üzerine 6 yorum

  1. Size bir sorum olacak bende eski bir masaüstü bilgisayar var E6600 anakart nosu G41T-R3 V:1 ben bu bilgisayara 4+4 olacak şekilde 8 gb ram taktim, ssd ilave edeceğim hizlansin diye fakat şu sorum olacak R7 240 veya R260x ekran karti takmak istiyorum bu bendeki 512 mb ekrankartina sahip çok düşük olduğundan değiştirmem gerekiyor R7 240 veya R7 260x bunlar bilgisayarima uyum sağlarmi şimdiden teşekürler

    Cevapla

Yorum yapın