WordPress Teması Nasıl Türkçeleştirilir ?

İnternet sitenizi WordPress içerik yönetim sistemi ile oluşturmaya karar verdiğinizde yapmış olduğunuz tema seçimi ne yazık ki dil desteği arasında Türkçe olmayabilir. WordPress tema Türkçeleştirme yöntemleri sayesinde eğer internet sitenizi Türkiye ‘de açacak iseniz temanın Türkçe olması büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 

İster para karşılığında satın aldığınız, isterseniz de ücretsiz olarak bulduğunuz temayı WordPress içerik yönetim sistemi ile yönetilen internet sitenize kurmaya kalktığınızda, internet sitenize gelen ziyaretçilerin tema fonksiyonlarını İngilizce olarak görmesi hoş olmayacak, ziyaretçilere güven vermeyecektir. Bu yüzden WordPress tema Türkçeleştirme yöntemleri sayesinde internet sitenizde kullanacak olduğunuz temaya Türkçe dil desteği ekleyerek gelen ziyaretçilerin güvensizlik duygusu duymasından kaçınabilirsiniz.

 

 

WordPress Teması Nasıl Türkçeye Çevrilir ?

Aslına bakarsanız kullanmış olduğunuz temanız da yer alan ileri, geri, beğenme, arama ikonlarının İngilizce olması bir kafa karışıklığı yaratmaz iken internet sitenizin içeriğinin Türkçe olması durumunda ve tema fonksiyonlarının İngilizce olarak durması hoş bir görünüm vermeyecektir. Bu yüzden WordPress tema Türkçe yapma yöntemleri sayesinde kullanmış olduğunuz tema fonksiyonlarını Türkçe diline çevirme işlemini yapabilmeniz mümkün.

 

Bunun için ise karşımıza iki farklı yöntem çıkmaktadır. Bunlardan birincisi WordPress tema Türkçeleştirme eklentisi ile kullanmış olduğunuz temayı Türkçe diline çevirme işlemi olur iken bunlardan ikincisi ise tema dosyaları arasından dil dosyasını bulup bilgisayarınızda yardımcı bir program yada normal notepad uygulaması ile Türkçeleştirme işlemi olacaktır.

 

[accordion] [accordion_content title=”Eklenti ile WordPress Teması Türkçeleştirme” icon=”” active=”active”]Eğer eklenti ile WordPress tema Türkçeleştirme işlemini yapmak istiyor iseniz bunun için en çok kullanılacak olan eklenti “Loco Translate” eklentisi olmaktadır. Bu eklentiyi aşağıda ki vermiş olduğum ekten indirip WordPress içerik yönetim sistemi ile yönettiğiniz internet sitenize kurun.

Loco Translate Eklentisi

WordPress içerik yönetim sistemi ile yönetmiş olduğunuz içerik yönetim sistemine eklenti olarak kurup etkinleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonrasında WordPress admin panelinde sol tarafta yer alan menülerde “Loco Çeviri” adında bir kısım gözükecektir. Buraya tıklayarak istediğiniz temanın, eklentinin istediğiniz dile çeviri işlemini gerçekleştirebilirsiniz.[/accordion_content][accordion_content title=”Poedit ile WordPress Teması Türkçeleştirme” icon=”” active=”active”]Bilgisayarınıza indireceğiniz Poedit adlı program sayesinde kullanmış olduğunuz temanın içinde Language klasörü içinde yer alan dil dosyasını bu program sayesinde otomatik olarak kelimeleri bulup hiç bir kod satırını bozma gibi bir lüksünüz olmaz.

Poedit İndir

Yukarıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonrasında ise bu programı indirme sitemiz üzerinden indirerek artık WordPress tema Türkçeleştirme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Oluşturmuş olacağınız .po ve .mo uzantılı çeviri dosyalarını FTP programları ile internet sitenizin sunucusuna bağlanıp tema klasörleri içinde yer alan “Language” klasörüne kopyaladığınız da temanın dili otomatik olarak değişecektir.[/accordion_content] [/accordion]

 

Yukarıda yer alan iki yöntem sayesinde de WordPress tema dil dosyası oluşturma işlemi kolay bir hale gelmektedir. Dil dosyasını indirip kendiniz bir kelimeleri bulup, değiştirmekle uğraşmak yerine gerek WordPress eklentisi ile gerekse de Poedit ile WordPress tema Türkçeleştirme işlemi çok basit bir hal alacaktır.

 

Yukarıda yer alan eklenti yada Poedit ile WordPress tema Türkçeleştirme sayesinde bile temanın dilini çevirseniz dahi temanız da hiç bir kod satırına zarar vermeden eklenti yada program otomatik olarak yabancı kelimeleri tarayarak karşınıza çıkarak ve o kelimeleri değiştirdiğinizde yeni oluşacak olan dil dosyası üzerine kayıt edilecek o kelimeler üzerinde hiç bir değişiklik yapılmayacaktır.


] }

“WordPress Teması Nasıl Türkçeleştirilir ?” üzerine 6 yorum

Yorum yapın