Adobe XD Nedir ? Ücretsiz UI ve UX Tasarım Aracı

Adobe’yi “ücretsiz” indirmeyle sık sık ilişkilendirmezsiniz, yani pek çok ücretsiz her hangi bir Adobe programı ne yazık ki bulamazsınız. Ancak işte bu şirketin Adobe XD ile yaptığı şey tam da budur. Mobil cihazlar ve web siteleri için hızlı bir arayüz prototipleme uygulaması olan bu program sayesinde tasarımcıların belirli platformlar için tasarımlarla hızlı bir şekilde gelmelerini sağlar.

 

Adobe XD hakkında en iyi şey aslında programı kullanmanın ne kadarda kolay olduğudur. Bir şey tasarlama konusunda çok az deneyiminiz olsa bile, sizi geri tutmak için sadece çok aşamalı bir öğrenme eğrisi vardır. Kullanıcı arayüzü, Photoshop, Illustrator ve Lightroom gibi uygulamaları kapatacak araç ve paneller olmadan yenilenebilir. Bu makalede, sizi Adobe XD ile tanıştıracağız ve neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı açıklayacağız.

 

 

Adobe XD Nedir ?

Adobe XD bir tasarım aracıdır. Uygulamanızı sizin için oluşturmaz, ancak bir sonraki mobil veya tablet uygulamanızın, web sitenizin veya başka bir kullanıcı arayüzünün nasıl görünmesini istediğinize ilişkin bir vizyon veya prototip sunmanıza yardımcı olur. Uygulama, uygulama tasarımınızın görsel bir temsilini sağlamak için resim panolarını (esasen ekran örnekleri) kullanır.

 

Çalışmakta olan mobil uygulamalar ve web siteleri oluşturmak çok fazla teknik bilgiye sahip olabilir. Adobe XD, bir fikri bir fikir kanıtı haline getirme araçları sağlar. İşiniz bittiğinde, üzerinde çalışmak için bir planınız olacak ve siz de tasarımdan memnun kalana kadar sınırsız bir şekilde ince ayar yapabilmenize imkan sağlayacaktır.

Adobe Xd Screenshot

Konsept sanatın yaratıcı çalışmalarda bu kadar önemli olduğu gibi (bu güzel video oyunu konsept sanatına kanıt olarak bakın), istediğiniz arayüz tasarımı için konseptin bir kanıtı, yazılım ve web sitesi yapımı açısından önemlidir. Programcılara bitmiş ürünle çok yakından eşleşen bir konsept sunmak, beklentilerinizi mümkün olanla uyumlu hale getirmenin harika bir yoludur.

 

Bu uygulamanın en iyi yanı herkesin kullanabileceği şekilde tasarlanmış olduğdur. İster deneyimli bir tasarımcı olun, ister programcı olsun, isterse de bu becerilerden yoksun olan biri olun; Adobe XD, vizyonunuz ile teknik bilgi arasındaki boşluğu doldurabilir. Bir uygulamayı tasarlamak için kod yazmayı bile öğrenmeniz gerekmez.

 

 

Adobe XD Ücretsiz İndir

 

 

Adobe XD Ne İşe Yarar ?

Adobe XD, bazı özel uygulamalar göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır, ancak bu çerçevenin dışında da düşünmek mümkündür. Uygulama aşağıdakiler için şablon ekleyerek işleri kolaylaştırır:

 

  • Akıllı telefon uygulamaları: iPhone 5 ve SE’den en yeni modellere kadar; ve genel bir Android şablonu da var.
  • Tablet uygulamaları: iPad için şablonlar, iPad Pro, Surface Pro 3 ve 4’ün her iki boyutu ve bir genel Android tablet şablonu.
  • Web siteleri / web uygulamaları: Tam HD dahil olmak üzere birkaç ön ayar seçeneği.

 

İlla ki bu şablonlara uymak zorunda değilsiniz, sadece hayatınızı kolaylaştırmak için koyulmuşlar ve hızlı bir şekilde belirli şablona göre tasarım yapmanıza yardımcıdırlar. Ayrıca tamamen özel bir arayüz (yani ekran) boyutu belirtebilir ve hayal edebileceğiniz herhangi bir platform için tasarım yapmaya başlayabilirsiniz.

Adobe Xd Templates

Bir mobil uygulama tasarlıyorsanız, platformunuz için ücretsiz Adobe XD uygulamasını indirebilir ve cihazınızda canlı bir önizleme için tasarımlarınızı dışa aktarma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

İOS, Android, Windows veya başka bir iyi kurulmuş platform için tasarlamayı düşünüyorsanız; Bir yardım eli almak için UI kitlerini kullanabilirsiniz. Bunlar esasen Adobe, .XD dosya biçiminde indirilebilir ve Apple, Google, Microsoft ve diğerleri tarafından tutulan proje şablonlarıdır. UI kitleri ile, üretiminizi hızlandırabilir ve uygulamanızı, seçtiğiniz platformda görülen kısıtlamalar ve ortak unsurlar dahilinde tasarlamanıza olanak tanır. Platform geliştiricileri tarafından tutuldukları için, genellikle her zaman güncel ve eksiksiz olarak karşımıza çıkarlar.

Adobe Ui

Örneğin, Apple’ın iOS UI kitinde çeşitli cihazlar için boş ekran boyutları, iOS klavyesi örnekleri, ekranın üst kısmındaki şerit gibi gezinme öğeleri, iOS geçiş düğmeleri ve daha fazlası bulunur. Öğeleri, tasarım çalışma yüzeylerine kolayca kopyalayıp yapıştırabilir ve doğru prototipler oluşturabilirsiniz.

 

Adobe ayrıca watchOS uyumlu smartwatch örnekleri, bir e-ticaret web sitesi seti ve dijital para birimi akıllı telefon uygulamaları oluşturmak için bir dizi örnek de dahil olmak üzere başka UI kitlerini de korur. İOS için uygun UI kitlerini, Google’ın Materyal tasarımı ve Microsoft Windows’ı ayrı olarak indirmeniz gerekir. Bunları program içinden kolay bir şekilde halledebilirsiniz.


] }

Yorum yapın