Ağınızdaki Bilgisayarları Uzaktan Kapatmak

Diyelim ki kablosuz ağınıza bağlanan bir çok bilgisayar var. Bu bağlanan bilgisayarları kapatmaya ne dersiniz ?. Kulağa hoş geldiğini biliyorum. Ağınızdaki bilgisayarları uzaktan kapatmak için yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık.

 

Öncelikle bilgisayarımızın komut sistemi hali hazırda çok iş gördüğünü biliyoruz. Bu komut sistemi bizim bilgisayarımız yerine aynı ağa bağlı olduğumuz bilgisayarları kapatma, yeniden başlatma gibi seçeneklere de göz dağı vermektedir. Bu işi komut sistemiyle halledebileceğimizin yanında ayrıca Windows‘ un bize sunmuş olduğu portalla da bu işi halletmek mümkün hale gelmektedir.

 

 

Cmd ile Ağınızdaki Bilgisayarları Kapatın

 

Sizlere başka bilgisayarları kapatabilmeniz için komut sistemine yazabileceğiniz kodları maddeler halinde sırasıyla belirteceğim fakat bundan önce bilmeyenler için söylemek isterim ki bu cmd denilen şeyi nasıl açabiliriz diye soruyorsanız başlat menünüz de ki arama yerine cmd yazarak ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra geldi kodlara ;

 

  • Öncelikle ağdaki bilgisayarların ismine ulaşabileceğiniz cmd komutu “net view” dir. Bunu cmd açıldığı gibi yazdığımızda ağda kayıtlı olan bilgisayarların bir listesini görebiliriz. Bu yüzden ilk olarak bu komutu kullanmalıyız.
  • Ağa bağlı olan bilgisayarları öğrendikten sonra ise shutdown -s -f –t 50 -m //bilgisayar_adı  komutuyla bilgisayarın adını girdiğiniz bilgisayarı 50 saniyeli sürede kapatır. Tabi ki bu 50 saniye değişkendir ve istediğiniz değeri girebilirsiniz.

 

 

Komut sistemsiz ile Ağınızdaki Bilgisayarları Kapatın

 

Bilgisayarın komut sistemini kullanmak gerçekten de ciddiyet gerektiren bir iştir. Ee tabi bir de ilk defa kullanıyorsak çok ciddi bir şekilde tereddütte kalabiliriz. Komut sistemsiz ağda ki bilgisayarları kapatamaz mıyız diyenlere de bir çözüm önerisi sunmak istiyorum açıkçası.

 

  • Bilgisayarınızın başlat menüsünden arama yerine gelerek Çalıştır yazıp buluyoruz ve tıklıyoruz.
  • Açılan Çalıştıra shutdown -i yazıyoruz. (-i yazmadan önce boşluk vardır)
  • Burada görmüş olabileceğiniz gibi Ekle ‘den ağınıza bağlı olan bilgisayarların isimlerini yazarak ekleyebilirsiniz ve bundan sonra ise seçeceğiniz bilgisayara istediğiniz işlemi uygulatabilirsiniz. Bilgisayar isimleini öğrenmeyi üst taraflarda belirtmiştik.
  • Aşağıdaki açıklama bölümüne olay günlüğüne yazılması için kapanış yada restart’ın sebebini yazıp bunun planlanan ya da planmayan bir eylem olduğunu belirtebilmekteyiz.
  • Kullanıcılara bilgisayarlarının kapanacağına dair mesaj gönderme ve süresini de ayarlaya bilme şansımız var.

 

Umarım faydalı olmuştur. Artık ağınızda ki bilgisayarlarla dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz ?.


] }

“Ağınızdaki Bilgisayarları Uzaktan Kapatmak” üzerine 3 yorum

Yorum yapın