Android Cihazdaki Verileri Tamamen Silmenin Yolu

Android cep telefonu ve tablet’lerde fabrika ayarlarına döndürmek aslında sandığınız kadar’da verileriniz den kurtulduğunuz anlamına gelmediğini hepimiz bal gibi de biliyoruz. Android işletim sistemine sahip bir cihazımızı satmaya kalktığımızda ise kafamıza takılan soru “Android Cihazdaki Verileri Tamamen Silmenin Yolu” oluyor.

 

Pek umut etmeseniz dahi verilerinizin üçüncü bir şahıs tarafından ele geçirilmesi çok kolay bir şekilde olabilir. Zaten silmesek dahi internet dünyası bizim verilerimizi toplamadığından ne haberiz ?  Bu yazımda da size Android işletim sistemine sahip cihazlarınız dan verilerinizi nasıl tamamen silebilirsiniz bundan bahsedeceğim.

 

 

Fabrika Ayarlarına Sıfırlamak Boş İş !

Android tabanı kullanan bir telefonu veya tableti sıfırladığınız da sadace depolama alanında ki verileri silmiş olursunuz. Geriye kalan verileriniz ise el değmemiş açıklığıyla tamamen yerli yerinde duruyor ?. Android cihazlar ile çok haşır neşir olan bir insan ki sadece Android cihazlarla çok haşır neşir olmasına gerek yok, her hangi bir dosya kurtarma programı kullanmasını bilen ve haberdar olan bir insanoğlu sizi ele geçirebilir.

 

 

Telefonda ki Verileri Tamamen Silmek

Android cihazı sıfırlamadan önce “Ayarlar>Güvenlik>Telefonu Şifreleme” yönergelerini izleyerek telefonunuzda ki verileri şifreleyebilirsiniz.

 

Cihazın bu işlemi yapabilmesi için şarja takılı olması gerekmektedir. Belleğinizin büyüklüğüne göre bu işlem zamana göre doğru orantılı bir şekilde artış gösterir. Ancak bu işlem sadece telefonun içinde ki dosyalar ile alakalıdır. Sd Cart’ınızı hiç bir şekilde kapsamaz.

 

 

Android Cihazı Sıfırlamak

Telefonu şifreleme işlemini yaptıktan sonra ki tek bir işlemimiz kaldı oda fabrika ayarlarına sıfırlamak. Zaten şifrelenmiş olan veriler silindiğinde geri getirilmesi mümkün olmayacaktır.

 

Ayarlar>Yedekle ve Sıfırla>Fabrika Verilerine Sıfırla” yönergesini takip ederek cihazımızı da fabrika ayarlarına getirmiş oluyoruz.

 

Eğer CMW menünüzü açmayı biliyor iseniz Data Factory Reset seçeneğini seçerek Android cihazınıza format atma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Tamamen Verilerinizin Silinmesi İçin

Bundan sonra ise tek bir işlemimiz kaldı sabır sabır. İşin sonuna geldiniz. Cihazınızı da hafıza kartı olmayacak bir şekilde video kaydını ya da ses kaydını açmanız gerekiyor. Pekala neden gerekiyor, niçin gerekiyor biraz açıklayayım ; Artık içi boş olan cihazınızın tekrardan açtığınızda maksimum güvenlik için yapılması gereken tek son şey tüm belleğin üzerine yazarak eski verilerin geri getirilmesini imkansız hale getirmek işlemi olacaktır.

 

Eğer maksimum önlem istiyorsak demek ki ne yapıyor muşuz ? ? Cihazımızda ki verilerin üzerine veri yazılıp eskisi silinene kadar (hokus pokus) video kaydını yada durun bir saniye ya ?. Biz başkasının eline geçmemesi için uğraşıyoruz ama günümüzde her girdiğimiz internet sitesi, indirdiğimiz uygulama bizden veri topluyor ki ! Ne yapacağız biz böyle. İşimiz zor valla hi ayvayı yedik hepimize geçmiş olsun.

 

Her neyse benim tavsiyem ise video kaydında bırakmanız olacaktır. Nedeni ise video daha fazla alan kaplayacağı için zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Düz mantık hayat kurtarır ?.

 

 

Bakmadınız da Fayda Var !

Sizlere bir şeyden daha bahsetmek istiyorum. Arama ekranınıza aşağıda ki kodları yazarak ta verilerinizi silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Telefondan silinen verilerinizin geri getirilmemesini istiyor ise bulduğumuz her yolu denemekte fayda var. Size kolay gelsin !

*#*#7780#*#* Fabrika ayarlarına geri döner, tüm telefon hafızasını biçimlendirir.

*2767*3855# Fabrika ayarlarına geri döner, hafıza kartını biçimlendirir.


] }

“Android Cihazdaki Verileri Tamamen Silmenin Yolu” üzerine 15 yorum

  1. Yazı için teşekkürler. Ben yıllardır video kaydı ile temizlik yapıyorum. Demek ki doğruyu yapıyormuşum.

    Cevapla
  2. Onun Yerine Direk Telefonunuza Stock Rom Atın Bütün DATA Vb Klasörler ROM Atılırken Geri Kurtarılamayacak Şekilde Silinecektir.

    NOT : Yanlış Yapılan Bir İşlemde Telefonunuz Brick Olabilir

    Cevapla

Yorum yapın