Android İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır ?

Günümüzde akıllı telefon piyasasının büyük bir çoğunluğunu Android işletim sistemine sahip cihazlar oluşturmaktadır. Android wifi hotspot paylaşımı olarak adlandırdığımız bir nevi Türkçe karşılığı Android internet paylaşımı olarak çevrilmektedir.

 

Sizler sahip olduğunuz internet paketiniz dahilinde mobil veriniz üzerinden diğer bir çok farklı telefon, bilgisayar yada wifi erişimi olan cihazlara kendi telefonuz üzerinden internet paylaşmanız o cihazların sizin Android işletim sistemine sahip akıllı cihazınızı modem olarak kullanarak mobil veriniz üzerinden internete bağlanmasına yarayan işlem Android Wifi Hotspot olarak adlandırılmaktadır.

 

 

Andoid İnternet Nasıl Paylaşılır ?

Çok kolay olan bu işlem aslında sadece bizim bir Ayarlar uygulamasına uğramamızdan geçer. Bizler kendi Android işletim sistemine sahip akıllı cihazımızdan internet paylaşacağımız zaman telefonumuzu sanki tıpkı bir modem gibi hareket eder. Biz bu modeme ise evlerimizde kullandığımız modem gibi belirli bir isim, belirli bir şifre, belirli bir şifreleme güvenliği sağlayabiliriz.

 

Yada diğer yönden bakacağımız zaman ise istediğimiz cihazların girmesini istemediklerimizi ise ağdan atma işlemini gerçekleştirebiliriz. Bunun için ise öncelikle akıllı cihazımızdan internet paylaşımı yapmak için aşağıda ki adımları uygulamalıyız.

 

  • Akıllı telefonunuzdan “Ayarlar” uygulamasına girin.
  • Ardından karşımıza gelecek olan seçeneklerden “Kablosuz bağlantı ve ağlar” butonuna tıklayın.
  • Tekrar karşımıza gelecek olacak seçeneklerden ise “Bağlantı paylaşımı ve mobil ortak erişim noktası” adlı seçeneği seçmeliyiz.
  • Ardından biz artık telefonumuzu bir modeme dönüştürmek için açmak için karşımıza bir seçenek gelecektir. Bunu aktif edin.

 

Artık Android işletim sistemine sahip telefonunuzu bir modem gibi kullanma işlemini gerçekleştirmiş oldunuz. Yukarıda vermiş olduğum kısımların isimleri farklı telefon markaları ve modellerine göre farklılık gösterse bile temel olarak aynı isimlere sahiptir. İsim benzerliğinden yola çıkarak farklılık gösterecek marka ve modellerde bu kısımdan yola çıkarak bulabilirsiniz.

 

Şimdi bizler Android telefonlarda internet paylaşımı nasıl yapılır kısmını bitirdikten sonrasında ise asıl dikkat etmemiz gereken nokta modeme döndürdüğümüz telefonumuzda bu paylaşım ayarlarını nasıl yapacağımız, bu oluşturduğumuz wifi ağına bir isim ve şifre nereden vermemiz gerektiğidir.

 

 

Android İnternet Paylaşım Ayarları

Android wifi ortak erişim noktasını başarılı bir şekilde açtıktan sonrasında ise artık sıra geldi bizim bu oluşturmuş olduğumuz kablosuz ağa bir isim ve şifre belirlemeye. Bunun için ise az önce girip açmış akıllı telefonunuzdan açmış olduğunuz kablosuz ağın aynı sayfasından aşağıda yer alan işlemleri yapmalısınız :

 

  • İnternet paylaşımını aktif ettiğiniz kısımda yer alan “Wi-Fi ortak erişim noktasını yapılandır” adlı kısma tıklayın.
  • Ardından bu kısımdan “Ağ adı” başlığı altından kablosuz ağımıza bir isim verebilir,
  • Şifreleme Türü” başlığı altından bir şifreleme türü belirleyebiliriz ve genelde “WPA2 PSK” olmalıdır,
  • Son olarak “Şifre” başlığı altından da bu ağın şifresini belirleyebiliriz.

 

Bazı telefon markaları ve modellerinde farklılık gösterebileceği gibi bazı telefon marka ve modellerinde ise bu alan daha gelişmiş olabilir. Bunun yanında yine bazı telefon marka ve modellerinde ise bu ağın kaç dakika açık kalacağını, en fazla kaç kişinin bağlanabileceğini, ne kadar veri sınırı koyabileceğinizi gibi ayarlamaları yapabilmeniz mümkündür.

 

Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise bu internet paylaşımı ayarlarınızı yaptıktan sonrasında sizlerin kendi telefonunuzdan “Mobil Veri” nizin açık olması gerektiğidir. Eğer mobil veriniz açık olmaz ise kendi telefonunuz internete bağlı olmayacağı için sizin ağınıza bağlanacak kişilerde internete erişemeyecektir.


] }

Yorum yapın