Apple Kimliği Devre Dışı Bırakıldı Sorun Çözümü

Apple kimliğinizi kullanmak, iPhone’unuzu (veya gerçekten Apple aygıtlarını) kullanmak için çok önemlidir, dolayısıyla Apple kimliğinizin devre dışı bırakılması gerçek bir sorundur. Bu durumda, App Store’dan uygulama satın almak veya Apple ID faturalandırma veya abonelik bilgilerinizi güncellemek gibi şeyler yapamazsınız. Devre dışı bırakılmış Apple kimliği büyük bir sorun gibi görünebilir, ancak düzeltmek oldukça kolaydır.

 

 

Apple Kimliğiniz Devre Dışı Bırakıldı Nedir

Apple kimliğiniz devre dışı bırakıldığında, Apple cihazınız size bu durumu bildirecektir. Apple kimliğinizi gerektiren herhangi bir eylemi gerçekleştiremeyeceğiniz gibi, sorun hakkında sizi bilgilendiren bir ekran mesajı da görürsünüz. Görebileceğiniz tam mesaj farklı olabilir, ancak en yaygın olanlar şunlardır:

  • “Bu Apple kimliği güvenlik nedeniyle devre dışı bırakıldı ”
  • “Hesabınız güvenlik nedeniyle devre dışı bırakıldığı için oturum açamıyorsunuz”
  • “Bu Apple kimliği güvenlik nedeniyle kilitlendi.”

 

Bu uyarılardan herhangi birini görürseniz, Apple kimliğinizin devre dışı bırakıldığından emin olabilirsiniz.

 

 

Apple Kimliği Neden Devre Dışı Bırakılır ?

Bu noktada, en büyük sorun, Apple kimliğim neden devre dışı kaldığıdır ? Temelde tek bir cevap bulunmaktadır : güvenliğiniz için. Apple, birisinin yanlış şifre, güvenlik soruları veya diğer hesap bilgilerini kullanarak birçok kez oturum açmaya çalıştığında Apple kimliklerini otomatik olarak devre dışı bırakır.

 

Bu, sadece unutkan olduğunuz veya yanlış şifreyi çok fazla kez yazdığınızdan kaynaklanabilir. Yine de, birileri Apple kimliğinize yetkisiz erişim sağlamaya çalışıyor demektir.

 

Standart bir korsanlık tekniği, şifre gibi şeyler için her türlü tahminle bir hesaba giriş yapmayı denemektir. Bunun gerçekleşmesine izin vermek ve hesabınızı riske atmak yerine Apple, birkaç yanlış girdiden sonra saldırıya uğramış olabilecek Apple ID hesabını devre dışı bırakır. Daha sonra, sadece hesabın sahibi olan ve doğru bilgileri bilen kullanıcı onu yeniden etkinleştirebilir.

 

Apple kimliği devre dışı bırakıldığında, hesabı yeniden etkinleştirene kadar doğru şifre ile bile giriş yapamazsınız.

 

 

Apple Kimliğiniz Devre Dışı Bırakıldı Nasıl Çözülür ?

Devre dışı bırakılmış Apple kimliğinizi yeniden etkinleştirmek oldukça basittir. Hesabınızı korumak için Two-Factor Authentication’ı kullanırsanız, sonraki bölüme geçin. Değilse, şu adımları izleyin:

 

  • Apple kimliğinizi sıfırlamak için Apple’ın web sitesine giderek başlayın: https://iforgot.apple.com/
  • Apple ID kullanıcı adınızı (e-posta adresinizi) ve doğru şifrenizi kullanarak hesabınıza giriş yapmayı deneyin.
  • Bu işe yaramazsa veya şifrenizi hatırlamıyorsanız, Apple ID şifrenizi sıfırlamayı seçebilirsiniz.
  • Hangisini seçerseniz seçin, hesabınızın kilidini açmak veya şifrenizi sıfırlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

 

Bu adımlar doğrultusunda artık devre dışı bırakılan Apple kimliğinizi etkinleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama için Güvenilir Aygıtınızı Kullanın

Bazı kullanıcılar hesaplarına, Apple kimlikleriyle Two-Factor Authentication kullanarak ek güvenlik eklemeyi tercih ederler. Bu yaklaşımla, hem kullanıcı adınız hem de şifreniz varsa Apple kimliğinize ve giriş yapmaya çalıştığınızda Apple tarafından sağlanan rastgele oluşturulmuş bir koda erişebilirsiniz.

 

Bu durumda, devre dışı bırakılmış Apple ID’nizi düzeltme işlemi oldukça benzerdir. Tek fark, başlangıçta İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’yı kurarken belirlediğiniz güvenilir cihazlardan birine erişmeniz gerektiğidir. Apple, Apple ID’nizin kilidini açma veya sıfırlama işlemi sırasında rastgele kodu o cihaza gönderecektir.

 

Apple kimliğinize geri dönme veya Apple ID parolanızı sıfırlama talimatlarını uyguladıysanız ve Apple kimliğiniz hala etkin değilse, destek için Apple ile iletişime geçmelisiniz. Yerel Apple Store’a kişisel destek için başvurabilirsiniz (ancak önceden randevu aldığınızdan emin olun!) Veya Apple’dan çevrimiçi destek alabilirsiniz.


] }

Yorum yapın