Arama Motorlarına Ping Atarak İndexlenmek

Webmasterların genel olarak tek derdi oluşturulan içeriğin biran önce arama motorları tarafından dizine alınarak arama sonuçlarında çıkıp internet sitenize ziyaretçi çekebilmemiz dir. Yeni bir içeriğin ne kadar çabuk dizine alınması o kadar çok ziyaretçiye karşılık gelmektedir.
Varsayalım ki siz bir haber sitesi yönetiyorsunuz. Haberleriniz bugün değilde yarın için dizine alınır ise o haberlerinizin hiç bir anlamı kalmaz ne yazık ki. Bu bazı siteler için önem arz etmektedir. Bazı arkadaşlarımız ise Webmaster Tools‘ tan içeriği dizine yollayarak bu işlerini halletmektedir. Sorun şudur ki bizim amacımız sadece Google ‘da yer almak değil bir çok arama motorların’da yer almaktır. Hepsinin sırasıyla webmaster araçlarına katılmak yerine DMOZ‘ a kayıt olabilirsiniz.

 

Eğer sitenizin dizine alınmasında zorluk çekiyor iseniz tek yapmanız gerekenlerden biri arama motorlarına Ping atmaktır. Öncelikle her ping atılanlar dizine alınacak diyede bir kaidede yoktur ?. Sitenizin dizine hızlı alınmasını istiyorsanız size tavsiyem Google ‘ın hoşlandıklarını yapabilirsiniz ?.

 

Otomatik olarak ping attırmanın yollarını aramalısınız. İçerik yönetim sistemleri ve WordPress‘ te dahil olmak üzere FeedBurner ‘den yararlanılabilir. Tabi illa FeedBurner olacak diyede bir kaide yok ?. Bazı içerik yönetim sistemleri de otomatik olarak Ping atmanıza izin vermektedir. Otomatik olarak ping atmak için örnek olarak : “WordPress Ping Servisleri” şeklinde bir arama yapabilirsiniz

 

Ping Atarak İçeriğinizin İndeklenmesi

Google

http://www.google.com/webmasters/sitemaps/ping?sitemap=https://www.webdunya.com/sitemap.xml

Yahoo

http://search.yahooapis.com/SiteExplorerService/Vl/ping?sitemap=https://www.webdunya.com/sitemap.xml

Ask.com

http://submissions.ask.com/ping?sitemap=http%3A//www.webdunya.com/sitemap.xml

 

Kalın yazmış olduğum  “www.webdunya.com/sitemap.xml” adlı yere kendi alan adınızı ve site haritanızın yolunu yazmanız gerekmektedir. Bunun haricinde her bir linki kendiniz kopyalayıp tekrar yapıştırma işlemi yapmanıza hiç gerek yoktur. İnternette yer alan siteler sayesinde kendi site haritanızın yolunu girerek seçtiğiniz arama motorlarına ping atmaktadır. Yukarı ‘da yer alanların yanı sıra bir çok ve daha bir nicesi adını bilmediğimiz arama motorlarının dizinine eklene bilirsiniz. İşte nedenden dolayı Ping atmak önemli ve bizim işimize gelmektedir.

 

Bu işlemi her seferinde sizin yapmanız yerine çok sayıda arama motoruna ping yollayan siteler ‘de mevcuttur. En bilindik ve kullanılan olanı ise ;

 

http://analiz.r10.net/ping-gonder/

 

‘dir. Bu yol sayesinde istediğiniz içeriğe, istediğiniz anahtar kelimeye göre ping atabilirsiniz. Hepsini teker teker elle yollamak yerine ping servislerinden yararlanmış olup bir kerede uğraşmadan halletmiş olursunuz.


] }

Yorum yapın