Arama Motoru (Search Engine) Nedir?

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunda internet tarayıcılarının ana sayfası Google’ dir. İnternet de bir konuyu araştırmak veya bulmak gerekiyorsa arama yapmak gerekmektedir, bu aramaları arama motoru (search engine) diye adlandırılan siteler üzerinden yapabiliriz.

Arama Motoru Nedir?

İnternette bulunan görsel ve metinsel içerikleri bulmak için kullanılan algoritmalar ile çalışan bir yazılımdır. Arama motorunun arama bölümüne “Webdünya” kelimesini yazdığınızda bu kelimeyle ilgili alakalı bütün içerikleri getirecektir.

Aradığınız kelimeler üzerinden tarama yaparak size en alakalı web sitelerini listeleyecektir. Eğer sizinde bir siteniz varsa ve aramalarda en üst sıralarda yer almak istiyorsanız SEO çalışması yapmanız veya yaptırmanız gerekmektedir.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motorlarının kendilerine ait bot örümcekleri vardır. Bu botlar web sitelerine belirli zamanlarda uğrayarak indexleme (kayıt altına) işlemini yapar. Bu işlemi yazılarda kullanılan hmtl kodları ile algılar.

Web sitesinde bulunan her veri arama motorunda bulunacak diye bir kaide yoktur. Arama motorunda çıkmasını istenmeyen sayfalarda NOINDEX özelliğini kullanabilirsiniz.

En Çok Kullanılan Arama Motorları

İnternet kullanıcıların en çok kullandıkları arama motorlarını aşağıda görebilirsiniz bu liste baya uzun olması gerekir, ama biz kısa olsun diye en çok kullanılanların ilk 7 tanesini söyleyeceğiz.

Google

Yaani (Türkiye’ nin Arama Motoru)

Yandex

Yahoo

Bing

Baidu

AOL Search


] }

Yorum yapın