Call of Duty: Modern Warfare İncelemesi

Yaklaşık 8 senelik dönem içerisinde çıkardığı birçok oyun ile kullanıcılarının beklentilerinden fazlasıyla uzak kalan Call Of Duty serisi birçok insanı hayal kırıklığına uğratmaktan başka bir gelişim gösteremedi. Kitle kalitesi bu kadar yüksek olan bir oyunun yapımcılarının oyuncuların isteklerini kulak arkasına atması herkesi derinden üzüyor. Aynı zamanda izledikleri politika sebebi ile geçmiş ve gelecek temalarını işlemeleri eleştirmenler tarafından kaliteli olmasına rağmen düşük puanlar almasına sebep oldu. 2019 yılına gelindiğinde ise yapımcılar artık oyuncuların isteklerini kulak arkası etmeden Infinity War ile COD serisinin en iyi olarak gösterildiği zamana yani Modern Warfare’ye götürdü. Oyunla ilgili ilk bilgiler verildiğinde COD hayranları fazlasıyla heyecanlanmıştı ki buna değerdi. Hatta oyunun hastaları bile yeni seriyi akıcı bir şekilde oynamak için bilgisayar incelemeleri yaparak en güncel en yeni bilgisayarlarını hazırladı.

Call of Duty : Modern Warfare Detaylı İnceleme

Modern Warfare 4

İlk olarak seri çıkmadan birçok tartışmaya yol açmış olan oyun içerisinde ypg, terör örgütü propagandası ve teröristleri kahraman gibi göstermek gibi durumların yapıldığına dair iddialar ortaya atıldı. Oyun çıktığı andan itibaren incelemeye başladığımız süre boyunca oyunun içerisinde herhangi bir terör örgütü propagandası yapıldığını kesinlikle göremedik. Bunun üstüne üstlük oyunun içerisinde bulunan direnişçilerin temsiliyeti Arap bir kadına verilmiş. Oyunun hikayesinin Orta Doğu’da geçtiği düşünülüyor olsa da oyun başladığında açılan ilk haritada Karadeniz ve Gürcistan çevresinde kurgu bir ülke olan Urzikistan’da geçtiğini görebileceksiniz. Yani kısacası Türkiye’nin adı dahi oyunun içerisinde geçmiyor.

Call of Duty oyunlarının zirveye oynadığı dönemlerde tüm gençlik bu oyunun hayranıydı ki bunun en önemli sebebi adeta bir sinema filminin içerisinde savaş sahnesinin ortasındaymış hissiyatı veriyordu. Oyun içerisinde bulunan duygu yüklü sahneler sebebi ile Modern Warfare serisi mükemmeliyeti kolay bir şekilde yakalamıştı. Yapımcılar oyuncu kitlesi ile ilgili çok iyi bilgiler toplamış olsa ki son çıkan oyunda yine aynı şekilde herkesin çok çok sevdiği Captain Price’ı tekrardan geri getirdi. Aynı zamanda oyun içerisinde dramatik sahneleri çok seven kişiler için dramatizme ağırlık vererek.

Modern Warfare Hikayesi

Modern Warfare 2

Bu oyunun hikayesini size anlatmak için kesinlikle spoiler vermemiz gerekecek. Ama oyuna ilk başladığınızda yabancılık çekmemeniz için ufak kesitlerden bilgiler vererek size anlatmak gayet iyi olacak diye düşünüyorum. Oyuna ilk başladığınızda ilk sahnede yaşayacağınız kopukluk oyun süresinde size ızdırap çektirmekten başka bir şey yapmayacak. Oyun içerisinde Urkizistan adı verilen ülke Rus kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir. Bu ülke içerisinde oluşan işgalden sonra Al – Qatala adlı bir örgüt ortaya çıkıyor. Gerçek hayatta da olduğu gibi işgalciler ve ülke içerisinde bulunan teröristler ile mücadeleyi elden kesinlikle bırakmayan direnişçi halkın olduğunu da unutmamak gerekiyor. Oyun çıkmadan önce yayınlanan fragmanda görünen kadın yani Farah Karim direnişçilerin lideridir.

Infinity Ward, bu kadını adeta oyunun hikayesinde baş role koymuş. Sinematik hikayelerin birçoğu bu kadın üzerinden ilerliyor. Sadece ülkesi için savaşmak isten Farah ülkesini Ruslardan ve terör örgütünden temizlemek istiyor. Bunun içinde en büyük motivasyon kaynağını oyunun ilerleyen bölümünde olan bir sinematik sahne aracılığı ile öğrenebiliyoruz.Ayrıca yapımcılar tarafından getirilmiş en önemli yeniliklerden biri Season Pass uygulamasının kaldırılmasıdır. Oyunu satın aldıktan sonra istediğiniz gibi arkadaşlarınızla online olarak oynayabiliyorsunuz. Belki de Modern Warfare’i almak için en önemli sebeplerden biri budur.

Modern Warfare 1

Call of Duty’nin çok oyunculu bölümünde aynı Battlefield’da olduğu gibi mermilerin gidişatında ağırlıklar bulunuyor. Yani net bir şekilde söylemek gerekirse mermiler yer çekiminden etkilenerek yere dökülme efekti ile karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde bu seri ile gelen modellerden bir diğeri ise silahları duvarlara dayayabiliyoruz. Bu sayede silahların tepmesini azaltabiliyoruz. Bu sebeple otomatik silahların kullanımı fazlasıyla kolay hale geliyor.

Call of Duty: Modern Warfare sistem gereksinimleri:

Miminum:

 • Windows 7 veya Windows 10 işletim sistemi (64 bit)
 • Intel Core i3-4340 veya AMD FX-6300 işlemci
 • Nvidia Geforce GTX 670 – Nvidia Geforce GTX 1650 veya AMD Radeon HD 7950 ekran kartı
 • 8 GB RAM
 • DirectX 12 desteği
 • 175 GB boş alan

Önerilen:

 • 64 bit Windows 10 işletim sistemi
 • Intel Core i5-2500K veya AMD Ryzen 1600X işlemci
 • Nvidia Geforce GTX 970 – Nvidia Geforce GTX 1660 veya AMD Radeon R9 390 – AMD Radeon RX 580
 • 12 GB RAM
 • DirectX 12 desteği
 • 175 GB boş alan

] }

Yorum yapın