Çin 6G İnternet Çalışmalarına Başladı

Çin, teknolojide üstünlüğünü koruyarak, daha geçtiğimiz hafta 5G`yi tanıtmasına rağmen, 6G çalışmalarına ilk adımı atmış durumda. 

Çin`in en büyük telekominikasyon firmaları olan, China Telecom, China Unicom ve China Mobile geçtiğimiz hafta 5G hizmetini birçok büyük şehirde aktif hale getirdi. 5G hizmetini aktif hale getirdikten hemen sonra, 6G çalışmalarına start veren Pekin yönetimi, 37 kişiden oluşan bir ekip kurdu.

5G Teknolojisi

6G teknolojisinin başlanmasını büyük bir törenle kamuoyuna duyuran Pekin yönetimi, aktif hale gelen 5G teknolojisiyle ilgilide önemli açıklamalarda bulundu. En önemli detay ise, 5G teknolojisi için şu anda 80 bin adet baz istasyonu olduğunu ve bu sayının yıl sonuna kadar 130 bin istasyona ulaşılacağıdır.

5G Ne Kadar Hizli

5G Ne Kadar Hızlı?

5G`nin, 4G`den en az 10 kat hızlı olduğunu söyleyebiliriz. 4G, 20 MHz`e kadar bantları kapsamaktadır. Şöyle ki, 4G LTE`de gelinen son noktada en fazla saniyede 1 gigabit veri aktarılabiliyor. Tabii biz bu hızları göremesek de maksimum ulaşabileceği hız budur.

5g Mi Hizli 4g Mi

5G teknolojisinde ise, saniyede 10 gigabit veri aktarılabiliyor ki, bu da en az 10 kat hızlı olduğu anlamına gelmektedir. 5G, 6 GHz`e kadarki bantları kapsar. 5G içinde, 4G için söylediğimiz şeyin aynısını söyleyebiliriz. Bu ulaşılabilecek hızlara biz ulaşamayacağız.

 

 


] }

Yorum yapın