Custom Rom Nedir ?

Custom ROM Android işletim sistemine sahip olan bir akıllı telefonun üreticisinin yüklediği Android sürümünü kullanmak yerine üçüncü parti Android geliştiricileri tarafından geliştirilen bir çeşit Android sürümü olarak tanımlayabiliriz.

 

Açıkçası telefonla gelen sürüm yerine siz kendiniz daha özelleştirilmiş sade ve optimizasyonu daha iyi bir rom yükleyebilirsiniz. Telefonunuzda kullanmış olduğunuz android sürümü rom‘dur. Android açık kaynak sistemli olduğu için telefon üreticileri telefonda işinize yaramayan uygulamaları kilitleyip boş yere telefonuz da yer kaplarlar. Bunun gibi sorunlardan kurtulmak için yeni bir rom’a ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

 

Custom Rom’a Neden İhtiyaç Duyulur ?

 

Sizlere peşi peşine sebepler sayacağım arkadaşlar sıkı durunuz. Kullanmış olduğunuz akıllı telefonunuza güncelleme beklemekten yorulmuş olabilirsiniz. Kendi telefonunuzun arayüzünden sıkılmış olabilirsiniz. Ya da arkaplanda çalışan kullanmadığınız telefon uygulamaları dahi canınızı sıkabiliyor olabilir. Bu yüzden telefona yeni bir ROM yüklemeniz telefonunuzu biraz daha hayatta tutabilir.

 

Genelleme yapacak olursam telefon alınır 1 sene sonra yavaşladığı görülür ya da aldığınız telefonla beraberinde gelen sistem uygulamalarından kendinizi sıkılmış bulursunuz. Sonra araştılır. Öncelik olarak launcher‘ler bulunur. İndirilir, kaldırılır. Sonra daha etkili olacak şeyler aranız ve işte karşınızda ta ta tadaaa ROM ! Arkadaşlar ROM iyi bir şeydir fakat üçüncü taraf kişiler tarafından geliştirilidiğinide unutmamanız gerekir. Telefonunuza uygun bir ROM indirir iken çok titiz bir seçim yapmalısınız.

 

Custom ROM sayesinde telefonunuzda bir çok yeni özelliği ‘de kavuşmuş olursunuz. Sistemde ki kullanmadığınız ve RAM‘i yoran uygulamalardan kurtulmakla beraberinde seçtiğiniz ROM‘a göre telefonunuzun en son Android sürümüyle bile kullanabilirsiniz.

 

 

Neden ROM’ a İhtiyaç Duyulur ?

 

Donanım ve tasarımı hoşunuza giden çok araştırıp ince eleyip sık dokuduğunuz, kullanıcı forumlarını gezip telefonla ilgili bilgi topladıktan sonra bir akıllı telefon aldınız. Zaman geçtiğinde herkesin bahanesi olan sıkılmak. Ta ki bunu üst sıralarımda da belirtmiştim. Toplumca sıkılıyoruz ! Yani üreticinin yaptığı ilaveleri temizlemek ve TouchWiz gibi launcher’lardan çok Nexus görünümünde saf ya da Nexus‘tan da özellikli bir telefon istiyoruz.. Yukarıda söylediğimiz gibi Custom ROM Android’in açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olmasına dayanıyor ve bu özel, kişiselleştirilmiş ROM ‘ları piyasaya süren geliştiriciler. Tam da  başka romları cihazınızın modeline uygun olarak portlayabiliyorlar ya da sıfırdan cihazınıza uyacak şekilde yaratabiliyorlar.

 

 

Herkese Göre ROM Var

 

İnternet te bir sürü telefon markası ve modeline göre bir çok Custom ROM bulunmaktadır. Herkes kendi kullanış tarzına göre bir ROM bulup telefonunun içini yenileyebilir.

 


] }

Yorum yapın