Deep Web Nedir, Nasıl Girilir ?

İnternetin sınırları ortadan kalktığında büyük alem sunuyor. Görünen yüzünden daha büyük bir kısma sahip olan Deep Web, çeşitli illegal etkinliklerin kolayca sürdürüldüğü bir yer olarak bilinmektedir. Uzun yıllardır internetin görünmeyen yüzü olarak varlığını sürdürmekte olan Deep Web, Türkçe karşılığı ile Derin İnternet anlamındadır.

 

İnternetin bu yüzü herkesin ulaşamayacağı içerikleri yayınlaması ile bilinmektedir. Bu görünmeyen alanın ise ne kadar geniş olduğu rakamlarla ölçülememektedir. İşte, adı da tam olarak buradan gelmektedir; ölçülemeyen internetin bu kısmı Derin İnternet olarak bilinmektedir.

 

 

Dark Net, Karanlık Sayfalar

Deep Web’de yer alan karanlık sayfalar bölümü bulunmaktadır. Bu sayfadaki içeriği ise uyuşturucu, vahşet görüntüleri, silah ve cephane satışı, cinsel içerikli görüntüler, çocuk pornoları, çalıntı kredi kartı bilgileri, cinayet görüntüleri, tecavüz ve cinayet gibi etik ve yasal olmayan görüntüler, özel ve tanınmış kişilerin görüntüleri ya da bilgilerinden oluşmaktadır.

 

Deep Web’de, Dark Net’in yanı sıra yer alan bir kavramda Beightnet’tir. Bu kavramı taşıyan siteler ise şiddet içeriklerinden uzaktır. Deep Web’e girebilmeniz için özel tarayıcılar kullanmanız gerekmektedir.

 

 

Deep Web’e Nasıl Girilir ?

Deep Web’e girebilmeniz için özel tarayıcılar gerekmektedir. Bu tarayıcıların en bilineni Tor Browser olarak karşımıza çıkmaktadır. Bedava olan bu anonim yazılım, kullanıcının IP adresini efektif bir şekilde maskeleyerek takip edilmesini imkansız kılmaktadır ve tam olarak anonimlik garantisi vermektedir.

 

Tor Browser İndir

 

Amerikan National Science Foundation ve ABD Dış İşleri Bakanlığı bu yönlendiricinin aktif destekçileri arasındadır. Destekleyicisi olmalarının sebebi ise bir dijital çap makinesi şeklinde ABD’nin internet istihbaratını koruması amacı ile kurulmuş olmasıdır.

 

Tor ağına eriştiğiniz tarayıcıdan .onion uzantılı siteleri görüntüleyebilmektesiniz. Tor ağına kurduğunuz bağlantı ile iki ya da daha fazla istemci arasında veri paylaşımı yapan bir ağ iletişimi içine girebilmektesiniz. İnternetin bu öteki yüzüne Yandex, Google, Bing ya da Yahoo arama motorları ile girememektesiniz. Bu arama motorları üzerinden tüm siteler indekslenmemektedir. Bu da kullanıcıların güvenliği olmaması ve suç kapsamındaki içeriklerin olmasıdır.


] }

“Deep Web Nedir, Nasıl Girilir ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın