Doğru İşlemci Soğutucu Nasıl Seçilir?

İşlemci, herhangi bir masaüstü bilgisayarın yapısının merkezidir. Her işlemcinin soğutucuya ihtiyacı bulunmaktadır. İşlemcinize, görevini yerine getirebileceği gerekli ortamı sunabilirseniz, işlemciniz de size en verimli performansıyla çalışabilir. İşlemcinizin soğutucusunu doğru seçmezseniz, yanmasına sebebiyet bile verebilirsiniz.

İşlemciler genellikle üzerinde soğutucuyla birlikte gelmektedir. Siz daha iyi performans almak adına bu soğutucuyu değiştirmek isteyebilirsiniz. Bizde size doğru işlemci soğutucu nasıl seçilir? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

 

İşlemci Soğutucu Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu konuya birkaç alt başlık halinde değineceğiz. Sonucunda da doğru kararı verebileceğinizi düşünüyoruz.

 

Fanlar

Güçlü fanlar performans olarak çok ciddi farklar yaratabilir. Ancak orantılı güçte bir fan seçmeniz gerekiyor ki, ses sizi bıktırmasın.

Yüksek güç, gürültü seviyesini olumsuz yönde etkileyerek makinenizi tasarladığınızdan çok daha fazla yüksek sesli yapabilir. Gürültü herkes için sorun olacağından dolayı, sadece bir fanlı soğutucu yerine, birden çok fana sahip olan bir soğutucu seçmeniz gerekmektedir. Fan sayısı arttıkça, fanların çalışma hızı ona bağlı olarak düşeceğinden, düşük hızlı çalışan fanların da gürültü seviyesi en az seviyede olacaktır.

 

Sıvı Soğutma

Sıvı soğutma seçeneği, hava soğutma seçeneklerinden daha verimli olacaktır. Ancak, işlemcinizin ısı seviyesi çok yükselmiyor ise, kullanmanızı gerektirecek bir durum yoktur.

İşlemciniz 60° ve üstü ısıya ulaşıyorsa, sıvı soğutma kullanmanızda fayda olabilir. Ayrıca, sıvı soğutma, fanlardan daha sessiz olacağından dolayı öncelikli tercih sebebiniz de olabilir.

 

Isı Emici Tasarım

Bazı malzemeler ısıyı daha iyi iletme özelliğine sahip olduğundan dolayı, malzemelerinizi seçerken dikkat etmeniz gerekmektedir. Isı iletkenliğini en aza indirmek için bakır iyi bir çözüm yolu olacaktır.

 

Yukarıda yazmış olduğumuz başlıklara dikkat ederek, bilgisayarınız için iyi bir işlemci soğutucu seçeceğinizi düşünüyoruz.


] }

Yorum yapın