Elektrikli Araç Satış Sayısı 5 Milyonu Geçti!

Elektrikli araç sayısının artmasıyla birlikte, dünya genelinde elektrikli hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Bu şekilde ilerlerse, 2040 yılında 30 milyon elektrikli araç her yıl trafiğe ekleneceği anlamına geliyor.

 

Elektrikli taşıt satışlarının hızlı şekilde artmasında en büyük etkenlerden birisi de, hükümetlerin izlediği politikalar. Bu politikalar sayesinde, çevreci araçların satışı da beklenenden daha hızlı bir şekilde artıyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporunda dikkat çeken en önemli nokta, geçtiğimiz sene iki milyon elektrikli araç satışının yapılmış olması.

Her yıl 2 milyonluk bir artışın olması halinde, 2040 yılına geldiğimizde, yıllık 30 milyon elektrikli araç trafiğe sürüleceği anlamına geliyor. Verileri incelediğimizde, %66`lık bir artışla, geçen yıla göre elektrikli araç satışının 5 milyona çıktığı görülmektedir.

Bu satışlarının bu denli artmasında en büyük etken ise, batarya maliyetlerinin azalmasıyla, araç fiyatlarında ciddi indirimlere gidilmesidir. Bu sayı daha da artabilir mi? Elbette artabilir. Ancak, petrol devlerinin de bu sayının artmasıyla tedirgin olduğu düşünülürse, bu denli bir artışta güzel sayılabilir.

Bu tarz teknoloji haberleri takip etmeyi seviyorsanız, sitemizi takip etmenizi öneririz.


] }

Yorum yapın