Kapat
excel hucre birlestirme formulu nedir 754x365 - Excel Hücre Birleştirme Formülü Nedir?
Nasıl Yapılır? 131 0

Excel Hücre Birleştirme Formülü Nedir?

Excel hücre birleştirme, bir veya birden fazla hücrenin tek bir hücre haline getirilmesidir. Bu işlem oldukça basit olmasına rağmen, bilmeyen bir kişi için zor gözükebilir.

Excel`de bulunan farklı hücreleri birleştirirken “&” komutunu kullanırız. Bu komut ile, farklı hücrelerde bulunan verileri, tek bir hücrede istersek birleşik, istersek aralarında boşluk bırakarak birleştirme olanağımız bulunmaktadır.

 

Excel Hücre Birleştirme Formülü Nedir?

Aşağıdaki yöntemlerle, hücrelerinizi daha iyi hale getirebilmek için birleştirebilirsiniz.

 

İki Ayrı Hücredeki Bir Kelimeyi Birleştirme

İki ayrı hücrede yazılmış, birleşince tek bir kelimeyi oluşturacak hücreleri birleştirmek için “&” formülünü kullanmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki örnekte uygulanışını görebilirsiniz.

  • A2 ve B2 hücrelerinde bulunan Web ve Dünya kelimelerini tek bir hücrede toplamamız için, =A2&B2 formülünü kullanmamız yeterli olacaktır. Gördüğünüz gibi, bir kelime iki ayrı sütunda yazıldığı için böyle bir yol izledik.

excel iki ayri hucrede bulunan kelimeleri birlestirme - Excel Hücre Birleştirme Formülü Nedir?

 

İki Ayrı Hücrede Farklı Kelimeleri Birleştirme

Excel`de iki ayrı hücredeki farklı kelimeleri birleştirme işlemini yapmamız için, bununda okunabilir olması için aralarında boşluk bırakmamız gerecek. Bunun yapılışını aşağıda bulunan resimden daha iyi görebilirsiniz.

  • A2 ve B2 hücrelerinde bulunan WebDünya ve Teknoloji kelimelerini arada boşluk bırakarak birleştirmek için, =A2&” “&B2 formülünü kullanmamız gerekmektedir. Resimde de göreceğiniz üzere iki kelime aralarında boşluk bırakılmış şekilde istediğiniz hücreye yazılı şekilde karşınıza çıkacaktır.

excel kelimeler arasinda bosluk birakarak hucre birlestirme - Excel Hücre Birleştirme Formülü Nedir?

 

Excel boşluk bırakarak hücre birleştirme, gibi birçok işleminizi bu komutlar ile yapabilirsiniz.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir