Facebook Lite Nedir?

Facebook Lite, düşük hızlı bağlantılar ve düşük özellikle akıllı telefonlar için tasarlanmış bir uygulamadır. Kullandığımız Facebook`tan farklılıkları da bulunmaktadır.

 

Facebook`un ana uygulaması iOS cihazlarda 264,1 MB, android cihazlarda ise 50 MB dosya büyüklüğündedir. Facebook Lite ise, iOS cihazlarda 7,2 MB, android cihazlarda ise 1.2 MB dosya büyüklüğündedir. Facebook Lite daha az RAM ve CPU gücü kullanacak şekilde tasarlanmıştır, böylece daha ucuz ve daha az güçlü olan telefonlarda daha iyi bir deneyim elde edebilirsiniz.

 

Daha az sistem gücü kullanmasının yanı sıra, Facebook Lite gerçekten 2G şebekeleri gibi yavaş ve dengesiz internet bağlantılarında veya kötü sinyal içeren kırsal bölgelerde çalışması için planlanmıştır. Bunu yapmak için, yüksek görüntülü görüntüler indirmeyerek veya videoları otomatik olarak oynatmadan daha az veri kullanır.

 

Facebook Lite İle Neler Yapılabilir?

Şaşırtıcı bir şekilde Facebook Lite neredeyse normal Facebook uygulamasında bulunan bütün özelliklere sahiptir. Arkadaşlarınızın gönderilerini beğenebilir ve yorum yapabilirsiniz, profillerini ziyaret edebilir, kendi zaman çizelgenizi gönderebilir ve diğer yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz.

 

Tüm bu özelliklerini kullanabilmenize rağmen, görüntü olarak gerçekten fark edilebilir büyük eksiklikler bulunuyor. Butonlar daha büyük ve tamamen sadeleştirilmiş bir ara yüzü bulunuyor. Oldukça eski hissettirmesine rağmen tam tersine gerçekten kullanışlı bir uygulamadır. Aşağıdaki resimde solda bulunan normal Facebook`a ait, diğer resim ise Facebook Lite`a ait bir resimdir.

 

Facebook Normal 191x300      Facebook Lite 201x300

 

Facebook mu Yoksa Facebook Lite mı Kullanmalısınız?

Facebook Lite gerçekten çok kullanışlı bir uygulama olmasına rağmen, göze hoş gelmeyen basit bir hissiyat yaratıyor. Görüntü kalitesi bakımından gerçekten insanı akıllı telefonların ilk çıktığı döneme götürüyor.

 

Eğer iyi bir akıllı telefona sahipseniz, normal Facebook uygulamasına bağlı kalmanızı öneririz. Bu durum tamamen sizin kullanmış olduğunuz telefonla alakalı bir durumdur. Kararı siz vermelisiniz.


] }

“Facebook Lite Nedir?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın