Football Manager 2020 İncelemesi

Binlerce futbolseverin her yıl yeni sezonunun çıkmasını merakla beklediği Football Manager bu sene görkemli bir şekilde tanıtılmasının ardından 1 Kasım itibari ile oyun marketlerde yerini aldı. Geçen sezona göre bu sezonda yapılan yenilikler daha gözle görülür olup bu sezonda kontrolcünün eline daha özgür fırsatlar veriliyor. Dolayısıyla bu sezonda sadece teknik bazlı kararlar değil takımın tümünden her şeyi ile sorumlu olacak ve kendinizi tam anlamıyla teknik direktör gibi hissedeceksiniz. Oyun sistem gereksinimleri bakımından incelendiğinde bilgisayar incelemeleri kategorimizde incelemiş olduğumuz birçok bilgisayarda kolaylıkla oynanabiliyor. Bu da Football Manager hastalarına verilecek en güzel haberlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Mükemmel Başlangıçlar

Oyunu indirdikten sonra ilk deneyiminizde adeta daha önce hiç bu seriyi oynamamış ve ilk defa oynayacakmış gibi hissedebilirsiniz. Bir önceki yıllara göre yapılan değişikliklerden ilki oyuna girdiğiniz anda karşınıza çıkıyor. “Oynamaya Başla” butonuna bastıktan sonra daha önceki serilerde olduğu gibi klasik bir hikaye akışı değil toplantı odası karşınıza çıkıyor. Ekranda bir anda hangi ülkede kariyere başlıyorsanız o ülkenin önde gelen gazetelerinden birinin sizin hakkınızda yaptığı yorum beliriyor. Sonrasında ise Football Manager’in efsaneleşmiş özelliği olan kulüp başkanının hoş geldin karşılaması geliyor.

Fm 2020 3

Girişte bir önceki serilerin aksine kulüple ilgili detaylı bilgiler veriliyor. Tarihinden tutun gelecek 5 yıl içerisindeki hedeflere kadar her şey size en ince ayrıntısına kadar açıklanıyor. Oyunun bu bölümü gayet gerçekçi bir hava veriyor. Değişen bir özellik olarak basın toplantılarına katılmak, altyapı ile antremana çıkmak gibi özellikler tamamen sizin insiyatifinize bırakılmış. İsterseniz bu adımların tamamını atlayabilirsiniz. Tabii ki herhangi bir başarısızlık olduğunda sonuçlarına da katlanmak zorunda olduğunuzu bilmeniz gerekiyor.

Kulüp Vizyonunda Yapılan Detaylandırmalar

Football Manager 2020’de yapılan değişikliklerin en önemlisi kulüp vizyonu ile ilgili bilgilerin verildiği ekranda yapılmış. Bu da tüm yönetimin teknik direktöre yani size verildiğini gösteriyor.  Transferde, oynattığınız taktiklerde, altyapı oyuncuları ile ilgili kararlarda tamamen size serbestlik tanınmış. Yönetim sezon içerisinde sizinle birlikte bazı anlaşmalar yaparak bu anlaşmalar sonucunda sezon başında ve sezon sonunda size A+ ve G arasında bir puan belirliyor. Bu puanda en önemli kriter tabii ki de sizin performansınız.

Fm 2020 2

Kulübün vizyonu ile ilgili değişiklik fikirlerinizi yönetim kuruluna sunarak onların değerlendirmesine bırakabiliyorsunuz. Eğer kariyerine yeni başlamış bir teknik direktörseniz bu durumda yönetimin vizyon ile ilgili fikirlerinize sıcak bakmaması söz konusu olabiliyor. Fakat kariyeriniz devam ettikçe ve kupalar kazandıkça yönetimi vizyon değişiklikleri ile ilgili konularda ikna etmeniz daha kolay bir hâl alabilir.

Eğer kariyeriniz bu kadar gelişmiş ise yönetime 23 yaş altı futbolculara önem verilmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Eğer alınabilir seviyede bir futbolcu gördüyseniz bu futbolcunun yönetim tarafından alınması için öneri sunabilir ve büyük  ölçüde başarılı olabilirsiniz. Oyunda her şey istediğiniz gibi olmayabiliyor. Aslında oyunun asıl zevkli kısmı da zaten bu değil mi? Her istediğiniz anlık olarak yapılıyor olsa herhangi bir şekilde zevk alacağınızı düşünmüyorum. Eğer kulübün dünden bugüne benimsemiş olduğu alışkanlıklarını değiştirmek için öneriler sunuyorsanız yönetim tarafından size iyi gözlerle bakılmayabilir. Bir oyuncu keşfediyorsunuz ve oyuncunun maliyeti yüksek bu transfer için yönetime baskı yapıyorsunuz ama onay alamıyorsunuz.

Disiplin Diğer Versiyonlara Göre Daha Önemli Bir Halde

Antremanı kaçıran, maçın en önemli dakikasında kırmızı kart gören bir futbolcuya ceza vermek istediğinizde eğer kendi başınıza karar almak istemiyorsanız takım kaptanı ile özel görüşmeler yapabiliyorsunuz. Bu cezaları da sezon başında belirleyerek tüm sezonda daha fazla uğraşmadan yolunuza bakabiliyorsunuz. Belirlediğiniz cezalarda değişiklik yapmak istediğinizde oyun içerisinde bulunan takım içi dinamikler sayfasından erişebiliyorsunuz.

Fm 2020 1

Bu cezaları sezonun başında belirlemiş olmak bir avantaj olarak karşınıza çıkıyor. Çünkü sezon ilerledikçe ceza alan bir futbolcunun sezon başında belirlenen kurallara itiraz etmesi mümkün olmuyor. Sezonun başında futbolcular ile yapılan bir toplantıda ceza yönetmeliğinde haksız bir madde bulunuyorsa bu konu hakkında tüm oyuncular fikirlerini söyleyebiliyor. Aynı zamanda bu toplantının ana konusunu “Ceza yönetmeliği bu, hâl ve hareketlerinize buna göre dikkat edin!” oluyor. Oyuncularla toplantı içerisinde diyaloğunuz da daha geniş çaplı cevaplar verebiliyorsunuz. Tabii bu da oyuncuların size daha sert bir tavırla cevap vermelerini de beraberinde getiriyor.

Oyuncuların Mevkii Tercihleri Dinamikleştirilmiş

Football Manager 2020’de daha öncesinde belirlenmiş mevkiiler yerine oyun içerisinde bir futbolcunun nerede oynayacağına, farklı bir kanatta oynayıp oynamayacağına karar verebiliyorsunuz. Yeni transfer edilen bir futbolcu ile sözleşme imzalanırken belirlenen kurallar daha fazla genişletilmiş ve oyuncunun sezon boyunca alabileceği süreye kadar birçok detayı belirleyebilir hale getirilmiş. Bu sayede sürekli yedek kalan bir futbolcunun size isyan etmesinin önüne geçilmiş oluyor. Tabii ki kurallar işliyor diye bir topçuyu tüm sezon yedek bırakmanız o futbolcunun psikolojik olarak çökmesine sebep olacaktır.

Fm 2020 4

Aynı zamanda bu özellik yeni transfer edilmiş genç futbolcularla yapılan anlaşmalarda daha çok işlevsel olabiliyor. Yani örneklendirmek gerekirse futbolcunun ilk sene yedek, ikinci sene rotasyon, üçüncü senede ise as takımda çıkacağını belirleyebiliyorsunuz. Ama şöyle bir gerçek var ki Football Manager 2020’de yıldız statüsü kazanmış topçulara bu sözleşmeyi imzalatmak bir hayli zor olabiliyor. Bu oyunculara az süre verdiğinizde yıldızınız bir türlü barışmayarak sizi göndermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kısacası oyun bu yönü ile bile gerçeğin birebir aynısı.

Oynanışta Yapılan Geniş Çaplı Güncellemeler

Oyunu oynamaya başladığınızda kış sezonuyla birlikte havaların soğuması tamamen oyun artık motoruna da yansımış durumda. Top oynanan zeminde bulunan kar, su birikintisi ve çamur gibi detaylar 2D oynamayı tercih edenlerde bile görünür hale getirilmiş. Kısacası artık soğuk iklimli deplasmanlara gittiğinizde ambiyansı daha iyi hissedebileceksiniz. Tabii ki her iyi olan şeyin kötü taraflarıda bulunuyor. Maç motoru bazı durumlarda kafayı yiyerek defansın hatalar yapmasına sebebiyet verebiliyor. Arka taraftan defansın forvete doğru şişirdiği top bir anda sizin önünüze düşebiliyor. Bu hata FM 19’da da vardı fakat bu sezonda daha fazla karşılaşılabiliyor. Oyunun bir hatası mı yoksa gerçekle benzetmeye çalışmışlar mı belli değil.

Fm 2020 6

Football Manager 2020’de kullanıcıların ilk deneyimlerinde beğenecekleri özelliklerden biri antremanda bir topçunun örneğin frikik çalışmasını istiyorsunuz ve gerçek maça geldiğinizde o oyuncu antremanda ne kadar çalıştığını kullandığı frikik performansı ile sizin önünüze serebiliyor. Bu olay FM 19 ile gelmiş olsa da bu sezonda daha fazla geliştirilmiş.

PES Serisinde Olduğu Gibi Lisans Sorunları Var

Oyuna ilk başladığınızda Juventus veya herhangi bir büyük takımı çalıştırmak istediğinizde bu takımı bulamayabilirsiniz. FM 2020’de özellikle Juventus’un ismi değiştirilerek Zebre olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Aynı şekilde Juventus’un teknik ekibinde bulunan kişilerin isimlerinde de değişiklikler var. Örnek vermek gerekirse Andrea Barzagli’nin ismi Federico Ranucci, Maurizio Sarri’nin yerine ise Giampiero Raimondi karşımıza çıkıyor. Bu durum pek hoşnut olmasa da lisans sorunu olduğu için pek söylenebilecek bir şey bulunmuyor. Ama takımın ismi ve teknik ekibi dışında herhangi bir değişiklik bulunmuyor, oyuncuların tamamının adı orjinal olarak bulunuyor.

Fm 2020 5

Oyunda yapılan bir diğer dikkat çekici özellik ise Teknik Direktör profilinin alt kısmında oynattığınız ve tercih ettiğiniz futbol tipi ve taktikler ile ilgili bilgiler veriliyor olmasıdır. Eğer hücum futbolunu seven bir teknik direktörseniz profil fotoğrafınızın altında “Hücum futboluna bayılıyor.” yazıyor. Oyunun kulüp vizyonu kısmı adeta mükemmeliyeti yaşatmaya yönelik planlanmış.

Football Manager 2020 ile söylenebilecek son cümle eğer kariyerine her zaman Türkiye Ligi’nde başlayan bir teknik direktörseniz bu lige VAR sisteminin eklenmesi unutulmuş. Bir tek lig kupasında vs. bu özelliği görebiliyoruz. Bu özellik bilerek mi yapılmış yoksa bir hata sonucu mu böyle olmuş bilinmiyor. Eğer herhangi bir hata varsa mutlaka düzeltilecektir. Eğer mükemmel bir FM 2020 deneyimi yaşamak istiyorsanız ilk girişinizde alt liglerde bulunan takımlardan başlamanızı öneriyoruz. Bu şekilde başlarsanız oyunun birçok özelliğine hakim olacak ve başarılar kazandıkça oynama hevesiniz artacaktır. Bu konuda bu durum çok büyük önem arzediyor. Aksi halde oyundan sıkılmanız kaçınılmaz olabilir. Örneğin doğru taktiklerle oynadığınız zaman Juventus artık adını duyurmuş ve köklü bir kulüp olması sebebiyle başarılı olmak konusunda sorun yaşamayacağınız bir kulüptür. Eğer kariyerinize Boluspor gibi ikinci lig takımlarından başlarsanız sezon sonunda aldığınız şampiyonluk ile birlikte yepyeni bir serüven olan Süper Lig deneyimi mükemmel olacaktır.

Football Manager 2020 Sistem Gereksinimleri

  • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
  • İşletim Sistemi: Windows 7 (SP1), 8/8.1, 10 (Update 1803/April 2018 or later) – 64-bit
  • İşlemci: Intel Pentium 4 (64-bit), Intel Core 2 or AMD Athlon 64 – 2.2 GHz +
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT or AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 – 256MB VRAM
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 7 GB kullanılabilir alan

] }

“Football Manager 2020 İncelemesi” üzerine bir yorum

  1. İnceleme çok keyifliydi zevkle okudum teşekkür ederim. Fm 2020 de en can sıkıcı şey sizin de bahsettiğiniz lisans sorunu. Juventus yerine zebre yazması gerçekten atmosferi bozuyor.

    Cevapla

Yorum yapın