Fraps Nedir? Kullanımı ve Ayarları

Fraps, bilgisayar ekranının videolu görüntüsünü kaydetmek için kullanılan bir programdır. Birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Ekran videosunu kaydetmek için piyasada var olan birçok program vardır. Fraps ise bu programlar arasında kullanımı en rahat programlardan biridir. Kolay anlaşılır bir ara yüze sahiptir. Hangi iş için olursa olsun fraps ile ekran videosu çekmek kolay ve basittir. Ayarları kullanıcının video çekimleri için bazı özellikler ile arayüze tanımlanmıştır. Ayarlar ile videonun nereye kaydedileceği veya ses ayarları gibi özellikler mevcuttur.

Fraps Ayarları Nasıl Yapılır?

Fraps ayarları, birkaç şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

 • Genel ayarlar,
 • FPS ayarları,
 • Video ayarları,
 • Fotoğraf çekme ayarları ile işlemler yapılmaktadır.

Kaliteli video kayıtları özellikle oyun videosu çekmek isteyenler için gereklidir. Oyun sırasında sorunsuz bir kayıt oluşturulabilir. Bunun için ara yüzünde bulunan movies bölümü oluşturulmuş ve kullanıcıya sunulmuştur.

fraps nasil kullanilir

Movies Bölümü Ne İşe Yarar?

Fraps movies bölümü, oyun videosu çekmek isteyenler için sıkça kullanılır. Bu bölümde, video capture hotkey bölümü vardır. Bu buton ile video kayıt altına alınmaya başlamaktadır. Movies bölümünde, folder to save movies’in sekmesi vardır; burada ise videoların nereye kaydolacağı kullanıcı tarafından rahatlıkla belirlenmektedir. Kullanıcı isterse kayıt dosyası oluşturarak, ekran videolarını istediği yere kaydedebilir. Kaydedilecek yer seçilmez ise otomatik olarak kayıt işlemi yapılmaktadır. Otomatik kayıt işlemlerinde, ekran videoları programın kurulu olduğu dosyada tutulur.

Movies ile video kalitesi ayarları da yapılmaktadır. En yüksek video kalitesi 60 fps’dir. Kullanıcı istediği kalitede videonun fps değerini belirleyebilir. Movies penceresinde full size ve half size ayarları bulunmaktadır. Bu ayarlar video ekranın yarım ekran ya da tam ekran olabilmesini sağlamaktadır. Boyutu belirleyen bu seçimler ile kullanıcı istediği boyutta ekran videosunu düzenleyebilmektedir.

İNCELEYEBİLİRSİNİZ: Epic Games Kuponu Nasıl Kullanılır?

Fraps Uygulamasının Yararları Nelerdir?

Fraps uygulaması yararları şöyledir:

 • Ekranın video görüntüsünü almayı sağlar.
 • Ekran videosu çekimi başladığında, ses kaydı da alabilmektedir.
 • Ücretsizdir.
 • İnternetten kolayca indirilebilir.
 • Ekran videoları, bilgisayarın açılış ekranından itibaren başlatılabilir.
 • Bilgisayar açıldığı an kayıt işlemine başlayabilmektedir.
 • Arka planda çalıştığı için bilgisayarda kasmaya sebep olmuyor.
 • Bilgisayarda çok az yer kapladığı için birçok oyun sever tarafından kullanılmaktadır.

Fraps Uygulamasındaki Bölümler Nelerdir?

Fraps uygulamasındaki bölümler;

 • FPS BÖLÜMÜ: Fps işareti ile ekran açılıp kapanabilir, video çekimi sırasında Fps işaretinin yeri değiştirilebilir, disable seçeneği ile Fps tuşu değiştirilebilir, Fps işareti görünmesi istenmezse hide overlay ile işaret kapatılabilir,
 • MOVİES BÖLÜMÜ: Kayıt olan videoların konumu belirlenebilir, video başlama butonu bulunmaktadır, aynı şekilde videoyu bitirme butonu bulunmaktadır, disable seçeneği ile tuş değişikliği yapılabilir, arka planda sesleri kayıt altına almamak için record win7 sound seçeneği tercih edilebilri, videonun bir saniyede kaç kare alacağı belirlenebilir. Fraps uygulaması ile daha birçok video özelliği kullanılabilir.

] }

“Fraps Nedir? Kullanımı ve Ayarları” üzerine bir yorum

 1. Fraps programını genelde bazı youtuberlar kullanıyor Güzel bir ekran yakalama programı olmasına rağmen takiplerinde çok, bunlardan bazıları bandicam ve action şahsen ben bandicam kullayorum

  Cevapla

Yorum yapın