Google My Business Kayıt Olma

Google My Business yerel SEO`nun temel unsurlarından birisidir. Günümüzde tüketicilerin büyük bir bölümü bir işletme aradığında Google My Business`ı haberi olmadan kullanmaktadır. Kullandıkları sırada, hedef şirket bilgilerindeki tutarsızlıktan dolayı o işletmeyi tercih etmemektedirler. Bu nedenle listeleme verilerinin doğru ve güncel tutulması çok önemlidir.

Şirketinizin Google My Business`da bulunması, işlerinizi daha işlevsel hale getirir ve müşterilerinizin sizin zamanınızı almadan işletmenize ulaşmalarını sağlar. Google My Business kayıt olma işlemini hala yapmadıysanız, hiç vakit kaybetmeden yapmanızı öneririz. Bu doğrultuda, kayıt olma adımları hakkında bir bilginiz bulunmuyorsa, sizlere bu yazımızda Google My Business başvurusu nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını vereceğiz.

Google My Business ile işletmenizi kolay bulunabilir hale getirebilirsiniz.

[infobox color=”#dd3333″]Google My Business Kayıt Olma[/infobox]

Aşağıdaki adımları takip ederek, GMB kaydını gerçekleştirebilirsiniz.

 1. https://www.google.com/business/ adresine giriş yapınız.
 2. Ana sayfada karşınız çıkan “Şimdi Yönet” seçeneğini seçerek devam ediniz.
 3. Bu sayfada, en altta bulunan “İşletmenizi Google`a Ekleyin” seçeneğini seçiniz.
 4. İşletmenizin adı nedir? İşletmenizin adını yazarak “İleri” butonuna tıklayınız.
 5. İşletmenize en uygun kategoriyi seçerek “İleri” butonuna tıklıyoruz.
 6. Açılan sayfada, müşterilerinizin sizi ziyaret edebileceği bir adres isteyip, istemediğiniz soruluyor. Adres eklemek, müşterilerinizin sizi bulabilmesi açısından çok önemli olduğu için “Evet” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.
 7. İşletmemizin adresini bizden istenildiği şekilde giriyoruz.
 8. Bir sonraki sayfaya geçtiğimizde ise, “Konum İşaretleme” işlemini doğru bir şekilde yapıyoruz. Yanlış konum işaretlemek müşteri kaybına yol açacağını unutmayınız.
 9. Size, bu konum dışındaki müşterilere de hizmet verip vermeyeceğiniz sorulacaktır. Burada, hizmetinizi geniş tutmak istiyorsanız, “Evet”, sadece çevrenizdeki müşterilere ulaşmak istiyorsanız da “Hayır” seçeneğini işaretleyerek “İleri” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.
 10. Sona doğru yaklaşırken, müşterilere size ulaşabilecekleri irtibat bilgilerinizi, web site adresinizi yazacağınız sayfaya geldik. Buradaki telefon numarası alanını doldurup “İleri” butonuna tıklıyoruz.
 11. My Business Gelişmelerinden haberdar olmak isterseniz “Evet”, istemezseniz “Hayır” seçeneğini seçip “İleri” butonuna tıklayınız.
 12. Google My Business işletme ekleme işlemini başarıyla tamamladınız. Son olarak “Son” seçeneğine tıklıyoruz.
 13. Bu işletmenin size ait olduğuyla alakalı bir doğrulama yapmanız gerekiyor. Vermiş olduğunuz adrese bir posta gönderecekler. Postanın tahmini size ulaşma süresi 14 gün olarak belirtiliyor. Bu postada bir pin bulunuyor. Google benim işletmem sayfanıza girdiğinizde, işletmenizi seçerek “Şimdi Doğrula” seçeneğini seçerek, pin ile beraber doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Google My Business telefonla doğrulama işlemini çok küçük bir kitle için aktif kılıyor. Kayıt olma işleminizi tamamladığınızda, telefonla doğrula seçeneği yoksa bu doğrulama sizin işletmenize uygun olmadığı anlamına gelir. İşletmenize uygun doğrulama sistemlerini kayıt sonunda göreceksiniz. Başka bir yazımızda, Teknoloji haberleri kategorimizde Google My Business doğrulama seçenekleriyle ilgili detaylı bir anlatım yapacağız.


] }

Yorum yapın