HTML5 Sınıf Özniteliği Nedir ?

Genel olarak baktığımızda HTML ile oluşturacağımız internet sitesine bazı öznitelikler eklemek isteyebiliriz. Ekleyeceğimiz öznitelikler ise bizim istediğimiz yerde istediğimiz şekilde paragraf ve başlık etiketlerini gösterebilmemizi sağlar.

 

HTML class özniteliği bizim için çok önemli bir özelliktir. Yani kısacası hayat kurtaran bir değişikliktir diyebiliriz. İstediğimiz yerde istediğimiz şekilde ekleyeceğimiz HTML sınıf özniteliği ile paragraf ve metin etiketlerini gösterebiliriz.

 

 

HTML Class Etiketi Kullanımı

HTML sınıf özniteliği nedir diye sorduğunuzda en basit cevap olarak aşağıda yazmış olduğumuz kod parçacığına baktığımızda head kısmı içine ekleyeceğimiz still özelliklerinde direkt olarak bir etikete still eklemeyeceğiz. HTML class etiketi kullanımı ile de istediğimiz paragraf ve başlık etiketlerinde bu öznitelikleri gösterebileceğiz.

 

<head>

<style>

.sehirler { background-color:black; color:white;}

.hava {color:blue;}

</style>

<body>

<h2 class="sehirler">İstanbul<h2>

<p class="hava">Çok bulutlu</p>

</body>

 

Yukarıda temel olarak bahsedilen etiketlerde head kısmı içine bir style etiketi ekledik ve hiç olmayan bir etiket olan “sehirler” etiketi oluşturma işlemini gerçekleştirerek istediğimiz bir paragraf ve başlık etiketine “class” etiketi oluşturarak eklememizi sağlar.

 

Bu sayede H2 etiketine bir still özniteliği eklemek yerine yeni bir etiket oluşturup bunu da istediğimiz paragraf ve başlık etiketine HTML class etiketi sayesinde ekleyebilmemize olanak sağlayacaktır. Yani bize bunun ne faydası var gibi kafanızda soru işaretleri oluşuyor olabilir.

 

Kısacası anlatacak olur isek şöyle diyelim H2 etiketi olarak bir still ekleseydik o sayfada ki tüm kullanılan H2 etiketlerinde arkaplanı siyah yazı rengi beyaz olan bir sayfa ile karşılaşacaktınız. Kendimiz bir etiket oluşturarak bunu da bizim oluşturduğumuz şekilde görünmesini isteyen etiketlere HTML class özelliği sayesinde ekleyerek tüm etiketlerin etkilenmesi yerine sadece o etiketin etkilenmesini sağlayabiliriz.


] }

Yorum yapın