Kırılmaz Şifre Nasıl Oluşturulur?

Kırılmaz Şifre Nasıl Oluşturulur?

Parola güvenliği günümüz çağında özellikle de son zamanlarda oldukça önemli olan bir husustur. Şifre güvenliği en sık hata yaptığımız konulardan biridir. Kullanıcılar genel anlamda şifreleri insanların sürekli olarak kırmak için uğraştıklarını zannederler ve buna göre de çeşitli şifrelerini oluştururlar. Yani şifreleri sadece başka insanlardan gizlemek amacı ile oluştururlar. Şifre kırmayı sağlamakta olan programlar piyasada son derece yüksek oranlarda dolanmaktadır. Bu programlar sadece birkaç dakika içerisinde binlerce parola deneyerek oldukça profesyonel bir biçimde şifre kırma işlemini sağlamaktalar ki bu da son derece tehlikeli bir şeydir. En azından insanlar açısından oldukça tehlike saçan bir şeydir. Fakat bu programlara karşı güvenlik önlemenizi almazsak oluşabilecek sorunları tahmin edebilirsiniz.

 

Şifrelerinizi Nasıl Oluşturuyorsunuz?

Genel anlamda parolalarınızı çevrenizde olan bireylerin tahmin edememeleri için oldukça güçlü kombinasyonlarda oluşturursunuz. Çoğu durumda da parolalarımız kırılmasın diye özel çeşitli karakterleri ekleyebiliriz. Ancak, bu karakterler, profesyonelce oluşturulan kombinasyonlar, güçlü olan parola kırıcı programlar karşısında çaresizler. Eğer oldukça güçlü bir şifre oluşturmayı istiyorsanız mutlaka 4 – 5 kelimeden oluşan bir parola yapmanız gereklidir. Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde parola kırıcı programların  4-  5 kelimeden oluşan şifreleri kırmakta oldukça zorlandıkları hatta genellikle kıramadıkları gözlemlendi. Bu anlamda örnek verecek olursak “yarınbakkaldanekmekal” gibi bir parolayı programlar tahmin edemiyorlar. Ancak özel karakterler dahi eklediğimiz “C€m, K€[email protected]” gibi parolalar oldukça zor gözükseler dahi kırılıyorlar.

 

Özel Yazılımlar İle Parola Oluşturabilirsiniz

Şifre oluştururken eğer sıkıntı yaşıyorsanız bazı kolaylıkları da sizler için getirebiliriz. Örnek vermek gerekirse oldukça sağlam parolalar oluşturmanızı ve bu parolaları da test edebilmenizi sağlamakta olan kendi çapında oldukça profesyonel olan kaliteli parola oluşturma siteleri ile güçlü ve asla kırılamayacak bir şifre oluşturabilirsiniz. Asla kelimesi aslında lafın gelişi. Unutmayın ki kırılamayacak şifre yoktur. Günümüzde özellikle de süper bilgisayarlar ile çok karmaşık parolalar dahi birkaç dakika içerisinde kırılabilmektedir. Ancak, endişe etmenize gerek yok. Eğer süper bilgisayarların hedefinde olacak kadar değerli birisi değilseniz dilediğiniz gibi parola oluşturabilirsiniz.


] }

Yorum yapın