Mekanik Klavye Nedir ?

Mekanik klavye’nin adı her klavye tuşunun altında bağımsız bir mekanik anahtar bulunmasından gelmektedir. Günlük kullanım için çok fazla gerek duyulmasa da, özellikle oyun sevenler arasında mekanik klavyeler oldukça popülerdir.

 

Oyuncular dışında bilgisayar başında iş yapan ve vaktinin çoğunu bilgisayar ile geçiren kişilerde mekanik klavyenin az ses çıkarması ve verdiği hissiyat sebebi ile tercih edebilmektedir. Oyuncuların tercih etme sebebi ise daha çok düşük tepki süresi ve klavye yapısıdır. Bu sayede oyunlarda avantaj kazanırlar.

 

Mekanik klavyelerde bulunan NKRO özelliği, aynı anda tüm tuşlara basılabilmesini sağlamaktadır. ek olarak mekanik klavyelerin ömrü, diğer klavyelere kıyasla daha uzundur. Daha kuvvetli ses verirken, daha tok bir hissiyat sunmaktadır ve daha az tepkime süresi sunmaktadır.

 

Mekanik klavyelerde anahtar yapısı önemlidir. Birçok anahtar çeşidi mevcuttur. Daha çok oyunlarda tercih edilmektedir ve her oyun türüne uygundur, fakat bazı anahtar çeşitleri bazı oyunlar için daha uygundur.

 

Aktifleşme kuvveti ve aktifleşme noktası olarak anahtarın yapısında iki terim bulunmaktadır. bu tuşa basılma sinyalinin bilgisayara iletilmesini sağlamaktadır. Aktifleşme kuvveti, tuşa aktifleşme noktasına kadar uyguladığınız kuvvettir. Zarlı klavyelerde tuşa sonuna kadar basmanız gerekmektedir, fakat mekanik klavyelerde daha siz kuvvet uygulamaya giderken sinyal bilgisayara giderek çok hızlı bir şekilde algılanabilir.

 

Çoğu yerde maliyetinin yüksek olduğu söylense de bu değişim göstermektedir. Uygun fiyatlı mekanik klavyelerde bulunmaktadır. Maliyeti yüksek olsa dahi kullanım süresi fazlasıyla uzundur.

 

 

Mekanik Klavye Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kullanım amacınıza karar verin ve ona göre seçim yapın. Ofis içinde kullanacaksınız klik sesi az olan switchler tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
  • Kullanım amacınıza karar verdiyseniz switchi de belirleyerek, bütçenizi ayarlamalısınız. Mekanik klavyelerin fiyat aralığı çok değişkendir.
  • Seçtiğiniz klavye ile ilgili yapılan yorumlara mutlaka göz atın ve imkanınız varsa klavyeyi yerinde inceleyin. Böylelikle herhangi bir soru işareti kalmadan alabilirsiniz.

] }

“Mekanik Klavye Nedir ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın