Microsoft, SQL Analytics Aracı Olan Azure Synapse’yi Tanıttı

Microsoft, kullanıcıların SQL dilini kullanarak petabyte ölçeğinde hem ilişkisel hem de ilişkisel olmayan verileri sorgulamalarını sağlayan bir analitik araç seti olan Azure Synapse dahil bir dizi yeni araç ve hizmet sundu.

Bu hafta Microsoft`un Ignite etkinliğinde tanıtılan Azure Synapse, Azure Arc dahil olmak üzere birçok ürün sürümünden biriydi. Bu, kullanıcıların çalıştığı yerden bağımsız olarak Linux veya Windows sunucularında uygulamaları dağıtmak için Azure Resource Manager`a erişmelerini sağlıyor.

 

[infobox color=”#dd3333″]Azure Synapse Nedir?[/infobox]

Azure Synapse, BI ve Databricks entegrasyonları dahil olmak üzere bir dizi zil ve ıslık içeren Microsoft’un mevcut Azure SQL Veri Ambarının bir evrimi gibi görünüyor.

Microsoft, kullanıcıların “hızlı bir şekilde yüksek performanslı, global olarak erişilebilir ve güvenli bir bulut veri deposunu hızlı bir şekilde uygulamalarına izin vermek” olarak nitelendiriyor.

Microsoft, “Bulut için tasarlanan yoğun paralel işleme mimarisi ile veri ambarınızı dakikalar içinde duraklatıp sürdürürken, hesaplama ve depolamayı bağımsız olarak ölçeklendirebilirsiniz” dedi.

Çeşitli entegrasyonlar ve bir “Azure Synapse stüdyosu”, kullanıcıların veri borularını yönetmek için kodsuz bir görsel ortamla veri hazırlama, veri yönetimi, veri depolama, büyük veri ve AI görevleri yapmalarını sağlar.

“Veritabanı yöneticileri sorgu optimizasyonunu otomatikleştirebilir. Veri bilim adamları, dakikalar içinde konsept kanıtlarını oluşturabilirler. İş analistleri veri kümelerine güvenli bir şekilde erişebilir ve aynı analitik servisini kullanırken dakikalar içinde gösterge panoları oluşturmak için Power BI kullanabilirler.” diye ekledi.

 

Bugün teknoloji haberleri köşemizde sizler için Azure Synapse tanıtımını ve ne işe yaradığını anlattık. Sizde bu tarz haberleri takip etmek isterseniz, sitemizi takip etmeniz yeterlidir.

 


] }

Yorum yapın