Monster Tulpar T7 V19.6 Özellikleri ve İncelemesi

Ray Tracing teknolojisinin oyun dünyasında yerini almasının ardından artık grafik kartı seçimlerinde önemli olan kriterlerin tamamı değişti. Artık oyun içerisinde ekran kartının sağladığı ince ayrıntıların yanı sıra oyunda bulunan ışığın grafik kartı tarafından ne derecede simüle edilebildiğine dikkat ediliyor. Genelde oyun amaçlı kullanılan bilgisayarların masaüstü veya dizüstü farketmeksizin çıtayı her geçen gün yukarı çektiği ve performans açısından mükemmeliyeti hedef almaya başladığı görülüyor. NVIDIA tarafından piyasaya sürülen RTX 2080 grafik kartı sayesinde oyun içerisinde ışığın yansıtılmasından bile en iyi şekilde yararlanılmaktadır.

Türk bilgisayar üreticisi firmalardan biri olan Monster RTX 2080 teknolojisini artık yeni model dizüstü bilgisayarlarında kullanmaya başladı. Bu sayede bilgisayarlara ödediğiniz üst düzey ücretler ile mükemmel bir oyun performansı yaşayabiliyorsunuz. Bilgisayarınız ne kadar iyi olursa olsun bunun yanı sıra kullandığınız çevre bileşenleri konusunda dikkatli olmanızda fayda var. Oyun içerisinde görüntüden ziyade gerekli hareketleri en iyi şekilde yapabilmeniz çok yüksek derecede önem arz ediyor. Monster firmasının son zamanlarda piyasaya sürdüğü Tulpar T7 V19.6 modelinin en ince ayrıntısına kadar incelemesini yaptık. Türkiye satış fiyatı 15.000 Türk lirası olan bu cihaz gerek tasarım gerekse performans yönünden kullanıcılarını üzmeyecek derecede önemli özelliklere sahip.

Tulpar T7 V19.6 Tasarım İncelemesi

Tulpar T7

Tulpar T7 V19.6 modelinin ekran boyutu 17.3 inç olarak karşımıza çıkıyor. Bundan kaynaklı olarakda bilgisayarın gövde bölümü aynı büyüklüktedir. Monster diğer bilgisayar modellerine göre tasarımda en şık değişikliği ekranın arka tarafında bulunan logosunu ışıklandırarak yapmış. Ekran paneli ince çerçevelere sahip olduğu için üst kısımda bulunan web kamera biraz sıkışık gibi duruyor. Gövde bölümünde ise mükemmel teknoloji ile donatılmış mekanik klavyenin yanı sıra genişçe bir touchpad bulunuyor. Klavyenin kullanışı piyasada yüksek fiyatlar ile satılan mekanik klavyeler ile neredeyse aynı olup touchpadde hem günlük kullanımda hem de iş yaparken mükemmel bir hissiyat veriyor. Klavye kasanın üzerine kenarlarında boşluk bırakılmadan yerleştirildiği için numerik klavyede klavyenin sağ tarafında bulunuyor.

Tulpar Arka Taraf

Kasa üzerinde güç tuşunun yan tarafında bulunan mod tuşu ile bilgisayarınızı kullanım alanınıza göre ayarlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda Monster’ın her bilgisayar modelinde sunmuş olduğu Control Center bu modelde de kullanılabilir halde geliyor.  Bu yazılım sayesinde bilgisayarınızın performans düzenlemesinden tutun klavyenizin RGB ışıklandırmasına kadar birçok düzenlemeyi yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu modelde de bilgisayarın performansına göre olan bir soğutma sistemi kullanılıyor.  Cihazın içerisinde işlemci ve ekran kartını soğutmak için çift fan teknolojisi ile birlikte arka, sağ ve sol taraflarında bulunan hava çıkışları biraz kaba gibi görünse de bu bilgisayarı soğutmak için başka bir şey yapılamazdı. Bu sayede güçlü ekran kartı ve işlemci az miktarda ısı ile çalışıyor.

Tulpar Ekran

Tulpar T7 V19.6 modeli sunduğu bağlantı noktası çeşitliliği sayesinde birçok kullanıcıya doğrudan hitap ediyor. Laptop’un kenarında bulunan 3 adet HDMI girişi sayesinde çoklu monitör kullanıcıları fazlasıyla rahatlayacak gibi gözüküyor. Kasanın sağ kısmında iki adet USB 3.1 portu bulunurken cihazın arka tarafında USB Type – C bağlantı noktası bulunuyor. Aynı şekilde her bilgisayarda olduğu gibi kart okuyucu, kulaklı ve mikrofon girişleri de bulunuyor.

Tulpar T7 V19.6 Ekran Özellikleri

Cihaz daha önce bahsettiğimiz gibi 17.3 büyüklükte LED bir panele sahip olarak satışa sunuluyor. Bunun yanı sıra ekranda bulunan çerçevenin fazlasıyla ince olmasından kaynaklı olarak oyun performansınız gerektiğinden fazla yüksek düzeyde olacaktır. Tulpar T7’de bulunan ekran panelinin yenileme hızı 144 Hz’dir. Bu özellik sayesinde oyun oynarken akıcılığınızdan hiçbir şey kaybetmeyerek en iyi oyun performansını yaşayabileceksiniz. Diğer ekranlar ile arasında olan görüntü kalitesi farkını oyunlara gerek kalmadan ekranda mouse oynattığınızda bile görebiliyorsunuz.

Tulpar T7 V19.6 Teknik Özellikler

Tulpar Klavye

Bu modelde kullanılan işlemci sizi uzun yıllar boyunca idare edecek olan Intel Core i7 – 9750H’dır. Bu modelde bilgisayara istediğiniz kadar yük bindirdiğinizde bile 4.5 GHz frekansına kadar çıkabiliyor. Bilgisayarda takılı halde iki adet 8 – 8 toplamda 16 gb 2666 MHz frekanslı DDR4 RAM geliyor. Tabi ki Monster’in sunduğu bir hizmet olarak satın alma anında cihazın parçalarını kendinize göre özelleştirebildiğinizi unutmamak gerekiyor.

Laptop’un disk yapısına bakıldığında ise Monster yine her zman kullandığı altyapıdan vazgeçmemiş. Her modelinde olduğu gibi 2 adet M2 SSD girişi bulunuyor. Bu girişlerden birine bilgisayarı teslim ederken Samsung PM 981 256 GB M2 SSD yerleştiren Monster her zamanki gibi performanstan ödün vermemeye çalışıyor. Bu SSD’nin okuma hızı 3000MB/s, yazma hızı ise 1300M/s’dir. Laptop’ta ayrıca ikinci bir disk daha yer alıyor. Burada da kapasite desteği sağlayan Monster, 1 TB’lık Seagate SATA diske yer vermiş. Ancak bu diskin dönüş hızı 7200 RPM değil, 5400 RPM olarak tercih edilmiş.

Monster Tulpar V19.6 Genel Özellikleri

Genel

İşletim SistemiFreeDos
İşlemciIntel Core i9-9750H
İşlemci Hızı4.5 GHz
Çekirdek Sayısı6

Ekran ve Grafik

Ekran17.3 inç
Ekran Paneli144 Hz Mat LED
Çözünürlük1920 × 1080 px
Grafik İşlemciNVIDIA GeForce RTX 2080 Max-Q
Grafik Kapasitesi8 GB

Bellek ve Depolama

Bellek (RAM)16 GB
SSD256 GB
HDD1000 GB
Optik SürücüYok

Bağlantılar

USB 3.12
USB 2.01
USB Type-C1
HDMIVar
DisplayPortVar
VGAYok
EthernetGigabit Ethernet
BluetoothVar
Wi-Fi802.11ac
Kart OkuyucuVar
Boyutlar395 × 260 × 27 mm
Ağırlık2.5 kg

 

] }

Yorum yapın