Kapat
Photoshop Menü Çubuğu
Resim 657 0

Photoshop Menü Çubuğu Açıklamaları

Merhabalar ☺. Hepimizin de bildiği gibi Photoshop‘ ta çalışır iken yapacağımız işlemler komut ve menülere bağlıdır. Bu menüler ise işlevlerine göre kategorilendirilmiş komutlardan oluşur.

 

Hemen hemende menü başlıkları ise bu seçeceğimiz komutların özetleri gibidir. Bu menüleri tanıtmak için ise sizlere bu yazıyı yazma gereği duyuyorum. Beni okumayı tercih ettiğiniz içinde sizlere yazımın başında teşekkürlerimi iletmek istiyorum. İsterseniz şimdide bu “Menülerin Neyi İfade Ettiğine” geçelim.

 

 

Photoshop Menüleri

 

 

File Menu

Temel dosya işlevleri için kullanılan menü ‘dür. File menüsünde ki komutlar, yeni çalıştırma dökümanı oluşturma, kaydetme, önce ki bir dökümanı açma gibi temel işlemler yapar.

 

 

Edit Menu

Çalışma sırasında yapılan işlemi ileri-geri almak, yapıştırma, kesmek, döndürmek, perspektif eklemek, kopyalamak, dolgu rengi ekleme gibi işlemleri yapar. Bu bölümden kütüphanenize fırça ve doku’ da ekleyebilirsiniz.

 

 

Image Menu

Görseller üzerinde ayrıntılı ton ve renk düzenlemelerinin yapılabildiği menü ‘dür. Çalışmakta olduğunuz dökümanın boyut, çözünürlük gibi yapısal özelliklerini de bulundurmaktadır.

 

 

Layer Menu 

Katmanlarla ile ilgili ayrıntılı işlemlerin yapılabileceği menü ‘dür. Katman maskeleri, katman özellikleri, katmanları bir birine dönüştürme gibi işlemler uygulanabilir.

 

 

Type Menu

Photoshop CS6 ‘nın eski sürümlerinden farkı burada ortaya çıkmaktadır. CS6 ile birlikte metinler üzerinde daha detaylı düzenlemeler yapılması için bu menü kullanılır.

 

 

Select Menu

Seçim araçlarıyla birlikte kullanılan bu menüdeki seçeneklerin aktif olması için seçim araçlarıyla görsel üzerinde seçim yapılmalıdır.

 

 

Filter Menu 

Görseller üzerinde daha değişik ve hoş görünümler elde edebilmek için Photoshop programının içinde gelen filtreler ve efektler bulunur.

 

 

3D Menu

İsminden de anlaşabileceği gibi 3D katmanlar ile ilgili işlemlerin yapıldığı menü olarak Photoshop ta ki yerini almaktadır.

 

 

View Menu

Cetvel ve ızgara gibi komutların olduğu menü ‘dür.

 

 

Windows Menu

Çalışma alanında yer alan pencere ve menülerin düzenlenmesi ile ilgili işlemleri içeren menü ‘dür. Örnek olarak yapacağınız çalışmada işinize yaramayan menüleri kapatıp, sonrasında ise tekrardan aktif etme işini yapabileceğiniz bir menü ‘dür.

 

 

Help Menu

Yardım merkezine bağlanır.

 

 

Menü seçeneklerinde yer alan komutlar kullanımı daha kolaylıştırmak ve hızlandırmak adına klavye kısayol tuşlarıyla da çalışabilmektedir. Bu klavye kısayol tuşlarını ise menüde yer alan komutun sağ tarafından öğrenebilirsiniz. Umarım yararlı olmuştur. İyi günler dilerim ☺.


Gökmen Efsun {efsungokmen}

Teknoloji dünyası sınırsız bir alandır. Bu alanda bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir