Photoshop Menü Çubuğu Açıklamaları

Photoshop

 

Hepimizin de bildiği gibi Photoshop‘ta çalışır iken yapacağımız işlemler komut ve menülere bağlıdır. Bu menüler ise işlevlerine göre kategorilendirilmiş komutlardan oluşur.

 

Menü başlıkları ise hemen hemen bu seçeceğimiz komutların özetleri gibidir. Bu menüleri tanıtmak için ise sizlere bu yazıyı yazma gereği duyuyorum. Beni okumayı tercih ettiğiniz içinde sizlere yazımın başında teşekkürlerimi iletmek istiyorum. İsterseniz şimdi de Photoshop menü çubuğu açıklamaları nelerdir gelin birlikte öğrenelim.

 

 

Photoshop Menüleri

 

 

File Menu

Temel dosya işlevleri için kullanılan menüdür. File menüsündeki komutlar, yeni çalıştırma dokümanı oluşturma, kaydetme, önceki bir dokümanı açma gibi temel işlemler yapar.

 

 

Edit Menu

Çalışma sırasında yapılan işlemi ileri-geri almak, yapıştırma, kesmek, döndürmek, perspektif eklemek, kopyalamak, dolgu rengi ekleme gibi işlemleri yapar. Bu bölümden kütüphanenize fırça ve doku da ekleyebilirsiniz.

 

 

Image Menu

Görseller üzerinde ayrıntılı ton ve renk düzenlemelerinin yapılabildiği menüdür. Çalışmakta olduğunuz dökümanın boyut, çözünürlük gibi yapısal özelliklerini de bulundurmaktadır.

 

 

Layer Menu 

Katmanlarla ile ilgili ayrıntılı işlemlerin yapılabileceği menüdür. Katman maskeleri, katman özellikleri, katmanları bir birine dönüştürme gibi işlemler uygulanabilir.

 

 

Type Menu

     Photoshop CS6 ‘nın eski sürümlerinden farkı burada ortaya çıkmaktadır. CS6 ile birlikte metinler üzerinde daha detaylı düzenlemeler yapılması için bu menü kullanılır.

 

 

Select Menu

Seçim araçlarıyla birlikte kullanılan bu menüdeki seçeneklerin aktif olması için seçim araçlarıyla görsel üzerinde seçim yapılmalıdır.

 

 

Filter Menu 

Görseller üzerinde daha değişik ve hoş görünümler elde edebilmek için Photoshop programının içinde gelen filtreler ve efektler bulunur.

 

 

3D Menu

İsminden de anlaşabileceği gibi 3D katmanlar ile ilgili işlemlerin yapıldığı menü olarak Photoshop‘taki yerini almaktadır.

 

 

View Menu

Cetvel ve ızgara gibi komutların olduğu menüdür.

 

 

Windows Menu

Çalışma alanında yer alan pencere ve menülerin düzenlenmesi ile ilgili işlemleri içeren menüdür. Örnek olarak yapacağınız çalışmada işinize yaramayan menüleri kapatıp, sonrasında ise tekrardan aktif etme işini yapabileceğiniz bir menüdür.

 

 

Help Menu

Yardım merkezine bağlanır.

 

 

Menü seçeneklerinde yer alan komutlar kullanımı daha kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına klavye kısayol tuşlarıyla da çalışabilmektedir. Bu klavye kısayol tuşlarını ise menüde yer alan komutun sağ tarafından öğrenebilirsiniz. Photoshop menü çubuğu açıklamalarını artık öğrendiğinize göre artık burada çalışırken zorlanmadan tüm işlerinizi rahatça yapabileceksiniz. Umarım yararlı olmuştur. İyi günler dilerim.


] }

Yorum yapın