Resim İçin SEO Optimizasyonu

Aslında internet sitemizde en az önem verdiğimiz unsur; görsellerimiz ile seo konusunda en az şekilde ilgilenmektir. Çoğu webmaster ‘ında yapmış olduğu bu hataya bende katılıyor bulunmaktayım. Her ne kadar farkında olsak dahi en az şekilde görsellerimize özen gösternekteyiz. Fakat çok çabayla değilde biraz daha dikkatli davranır isek aslında Google Görseller’den güzel hitler kazanabiliriz.

 

Yazılarınıza eklediğiniz resimlerinde arama sonuçlarında görseller bölümünde yer alması büyük bir oranda organik hit sağlamasa bile genellikle internet sitenize gelecek olan hitlerin %10 ‘luk bir kısmı oluşturmaktadır. Bu yüzden siteniz için bir resim optimizasyonunun da belli başlı bir önem arz etmektedir.

 

%10 ‘luk kısım az gibi görünse bile boşa hiç edilebilecek kadarda değersiz değildir. Google aramalarında yer almaktan çok görsel aramalarda da yerinizi almak popülerliğiniz yanında ziyaretçi trafiğinizi otomatik olarak arttıracaktır. Ülkemizde resim optimizasyonunun konusunun metin optimizasyonu kadar ciddiye alınmaması nedeniyle bu konuda ki rekabet metinlere göre daha azdır ve bu durumu değerlendirenler içinde önemli bir katkı teşkil etmektedir.

 

 

Resim Optimizasyon Teknikleri

 

Aslına bakarsanız resim optimizasyonunun 3 ana maddesi vardır. Bu maddelere dikkat etmeniz sizin resim optimizasonu yapabilme adınıza çok önemlidir.

 

  • İlk dikkat etmeniz gereken madde sunucunuza resmi yükler iken resmin anlamsız bir adla yüklenmemesidir. Anlamsız bir adla yüklemek yerine yerine “resim-için-seo-optimizasyonu.jpg” kelime öbeğiyle kaydedip yüklemek sizin avantajınıza olacaktır.Bu kelime öbeğiyle kaydetmek sizlere yapılan aramalarda ki faydası ise; “Seo” için yapılan aramalarda yerini alır iken “seo resim” adına yapılan aramalarda da yerinizi çok rahat alabilirsiniz. Bir çok arama motorları resminizin isimlerini dikkate alırlar.
  • İkinci bir önemli nokta ise resminize etiket ve açıklama eklemektir. Çünkü resim arama hizmeti sunan arama motorları resim arama sonuçlarını listeler iken bu etiketleri öncelemektedirler.
  • Yükleyeceğiniz görsellerinizin kaplayacağı boyut çok önemlidir. Resimleri olduğunca küçük hale getirebilmeniz, internet sayfalarınızın daha hızlı açılabilmesi için rol oynar iken algoritmalar da bu açılış süresinden yararlanırlar.

 

Aslına bakıldığında ne kadarda kolay ve bildiğimiz şeyler gibi görünüyor dimi ? Neden o zaman resimlerle uğraşmıyoruz ! Ne duruyoruz ki haydi bir yerden başlama zamanı ?. Siz ve bende bu günden itibaren resimlerimize özen göstermeye dikkat edelim.

 

Günümüz teknoloji dünyasında aradığımız her şey ne yazık ki normal arama sonuçlarında çıkmamaktadır. Arama motorlarına son zamanlarda arama deneyimlerini geliştirmek için ve kesin sonuca ulaşabilmek adına videolar ve haberler gibi seçenekler eklenmektedir. Gün geçtikçe kim bilir daha neler eklenecektir. Resim konusunda rekabetin az olduğu seçenekte ise internet sitenize hit çekmek size düşüyor. Bu konuda başarılar dilerim.


] }

Yorum yapın