Teknolojinin Eğitime Etkileri Nelerdir?

Teknolojinin bu denli gelişiyor olması, gerçekten hepimiz için bir armağan niteliğindedir.

Teknoloji kesinlikle yaşama şeklimizi değiştirdi. Farklı yaşam alanlarını etkiledi ve yaşamı yeniden tanımladı. Hiç şüphe yok ki, teknoloji yaşamın her alanında önemli bir rol oynamaktadır. Teknoloji sayesinde birkaç gün sürebilecek bir işi, saatler veya dakikalar içerisinde yapabilecek durumdayız. Birçok alanda olumlu etkisi olduğunu söylemiştik. Teknolojinin eğitime etkileri nelerdir? Bununla ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

 

TEKNOLOJİNİN EĞİTİME ETKİLERİ

  • Öğrenmeye daha fazla ilgi uyandırır.
  • Bilgiye kolay erişim sağlar.
  • Daha fazla bilgiyi saklamanıza olanak sağlar.
  • Bilginin sunumunu kolaylaştırır.
  • Bilgi paylaşımını kolaylaştırır.

 

Teknolojinin eğitim alanında devrim yarattığını söyleyebiliriz. Teknolojinin okullardaki önemini göz ardı edemeyiz. Teknolojinin okul hayatımıza girmesiyle, bilginin doğruluğu, erişebilir olması daha da kolaylaştı. Ayrıca teknoloji, bilginin daha eğlenceli hale gelmesine büyük katkı sağlamaktadır.

 

TEKNOLOJİ ÖĞRETME YARDIMCI ARACIDIR.

Bilgisayarlar etkileşimli bir görsel-işitsel ortam sunar. PowerPoint sunumları ve animasyon yazılımları, bilgileri etkili bir şekilde sunmak için kullanılabileceğiniz araçlardır. Görsel-işitsel olması, öğrenciler tarafından daha fazla ilgi gördüğünden, öğrenmeye yönelme daha da artıyor. Projektörler ve ekranlar, çok sayıda öğrencinin dijital olarak aynı anda bilgiye erişmesine olanak sağlıyor. Mikrofon ve hoparlörler bir öğretmenin çok daha fazla öğrenciye ulaşabilmesinde yardımcı olabilir. Bu yardımcı araçlar, öğrencinin derse katılımını ve derse olan dikkatinin gelişmesine yol açmıştır. Bu araçların kullanıldığı ortamlarda, öğrencilerin konsantrasyon seviyelerinin arttığı gözlemlenmiştir.

 

TEKNOLOJİ ÖĞRENCİNİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIR

Teknoloji öğrencinin bir şeyi ifade etmesini kolaylaştırır. Öğrenciler kendilerini ifade etmek veya öğrendikleri şeyleri sunmak için kalem ve kağıttan çok daha fazlasını kullanabilirler. Sunum ve projeleri için yazılımlar kullanılabilir. Bir konuyla ilgili elde ettikleri bilgileri kolay bir şekilde depolamalarını sağlar. Teknoloji yardımıyla, edindikleri bilgilerinin sunumunu yaratıcı bir şekilde yapabilirler. Bu örneklere birçok örnek daha ekleyebiliriz. Tüm bu örneklemeler sonunda, teknolojinin öğrencilerin hayatını kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.

Bilgiye Erisim Hizlidir 1024x621

BİLGİYE KOLAYCA ERİŞİLEBİLİR

İnternet çok büyük bir bilgi tabanıdır. Bilgi edinmede etkili bir araç olarak kullanılabilir. Bir internet kullanıcıysanız, bilgiye erişmek için yapmanız tek şey, erişmek istediğiniz bilgiyi herhangi bir arama motorunda aramaktır. Erişmek istediğiniz bilgiyle alakalı birçok sonuca saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Bir bilgiye kitaptan erişebilmek gerçekten uzun zamanlar harcanması gereken bir durumdur. Aynı şeyi internetten saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. Hem öğretmenler hem de öğrenciler bu durumdan faydalanabilirler.

Teknoloji Ile Bilgiye Erisim Cok Kolaydir

 

TEKNOLOJİ ZAMAN VE ALAN KISITLAMALARINI KALDIRDI

Çevrimiçi eğitim ve uzaktan eğitim, eğitime yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu sistemle, öğrenciler konum olarak birbirlerinden uzakta olsalar bile, bir sınıfın öğrencileri olabilirler. Birçok eğitim kurumu, eğitim almak için çevrim içi kurslar sunmaktadır. Aynı şekilde bunu üniversitelerde de görebilirsiniz. Bu da teknolojinin eğitimde oldukça önemli olduğunun bir kanıtıdır.

 

BİLGİ DEPOLAMANIN KOLAYLAŞMASI

Hepimizin bildiği üzere, bilgisayarlar en iyi depolama araçlarıdır. Teknoloji, kara tahta, tebeşir gibi unsurları geride bırakmış durumdadır. Kütüphanelerin yerlerini artık dijital kütüphaneler almış durumda. Yerinizden kıpırdamadan interneti bir kütüphane olarak kullanabilirsiniz. Buda bir alan gerektirmeyeceğinden oldukça önemli bir etkendir. Verilerin depolanması teknoloji sayesinde daha kolay bir hale geldi.

Bilgi Depolama 1024x512

EĞİTİM VE TEKNOLOJİNİN BİRBİRLERİNE OLAN KARŞILIKLI ETKİLERİ

Gelişmiş bütün ülkelerde, bilgisayar eğitimi okul ve kolejlerin müfredatlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Sürekli gelişen bir teknolojide, herkesin bilgisayar dostu olması gerektiğini düşünüyorum. İnternet teknolojisinin avantajları göz önüne alındığında, internet erişimi ve web araştırmalarıyla ilgili temel bilgilere hakim olmamız gerçekten önemlidir. Eğitim ile bilmediğimiz teknoloji parçalarının işleyişi ve kullanımı ile alakalı bilgi ediniriz. Bu da o uygulamayı daha iyi kullanabilmemiz için kendimizi eğitmemizi sağlar. Teknoloji ile eğitim karşılıklı etkileri budur. Eğitim teknoloji kullanımını arttırır, teknoloji de eğitime yardımcı olur.

 

SONUÇ

Teknolojinin eğitimdeki önemi yazılara sığdırılamayacak kadar çoktur. Teknolojinin eğitim alanına sokulması, öğrenme ve bilgi paylaşım sürecini daha etkili ve zevkli bir hale getirir. Belki de teknolojinin eğitim üzerindeki en büyük etkisi de sürekli yenilenmesidir.

 


] }

“Teknolojinin Eğitime Etkileri Nelerdir?” üzerine 9 yorum

  1. 2019 yılında daha mutlu daha sağlıklı ve daha başarılı günler dilerim. Böyle güzel çalışmalara devam etmeniz dileği ile.

    Cevapla

Yorum yapın