Telefonla Vlog Çekmek

Son yıllarda, özellikle de sosyal medyanın trendlerinden biri de vLog çekmek. Peki vLog nedir? Nasıl çekilir?  Telefonumla Vlog çekebilir miyim?

Vlog Nedir?

İnternet henüz bu kadar yaygın değilken anılarımızı yazdığımız günlükleri hatırlıyor musun? İşte o günlükler, internetin yaygınlaşmasıyla blog haline geldi, yaşadığımız olayları, düşünceleri, duyguları deftere değil de bir internet sitesinde yazmaya başladık. Vlog ise bunların internet ortamında görüntülü olarak yayınlanmasıdır. Vlog çeken kişilere ise vlogger denmektedir.

 

telefonla vlog cekmek

Vlog Nasıl Çekilir?

Konuyu, Konseptinizi Belirleyin.

Vlog çekmeye başlamanın ilk adımı konuyu belirlemektir. Bu konu aklınıza gelebilecek hemen her alanda olabilir. Gezdiğiniz bir yeri tanıtabilir, makyaj yapabilir veya bir olay karşısındaki duygu düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Eğer bir vlog çekmeye başladıysanız başrolünde siz varsınız. Konunuzun güncel ve ilgi çekici bir konu olması sosyal medyada popülerliğinizi arttıracaktır. Ancak şunu kesinlikle unutmayın; konu size uygun olmalı. Samimi olmak, yapmacık olmayan doğal çekimler, hem çekiminizi kolaylaştıracak hem de size bağlı takipçiler, aboneler kazandıracaktır.

Video Çekeceğiniz Ekipmanı Belirleyin

telefonla vlog cekmek 4

Akıllı Telefon

Sosyal medyada, özellikle de Youtube’de vlog çeken, takipçi sayıları yüz binlere hatta milyonlara ulaşan vloggerlar oldukça profesyonel, yüksek çözünürlüklü kameralar kullanıyorlar. Ancak orta veya üst segment bir cep telefonu da bu işlevi sağlayacaktır. Telefonla vlog çekmenin bir diğer avantajı ise kameranız hep yanınızda olacak. Akıllı telefonunuzla son derece başarılı vloglar çekebilirsiniz.

Günümüzde akıllı telefonların kameraları oldukça başarılı ve yüksek kalitede video çekimleri yapabiliyorlar. Telefonunuzun kamerası geniş açılı bir lense sahip ise işiniz daha da kolay olacak çünkü daha geniş kadrajla kaydedebileceksiniz.

Tripod, Selfie Çubuğu ve Mikrofon

Uzun süreli çekimlerinizde telefonu sürekli elde tutmak sizi yoracağından sabit çekimlerde bir tripod, hereketli çekimlerinizde ise bir selfie çubuğu işinizi hayli kolaylaştıracaktır.

Mikrofon konusunda ise, telefonunuzun mikrofonu özellikle dışarıda yaptığınız çekimlerde birçok istenmeyen sesi de almanıza neden olabilir. Bunun için bir yaka mikrofonu almakta fayda var. Kablosuz yaka mikrofonlarının fiyatları yüksek olsa da kablolu bir yaka mikrofonu uygun fiyatıyla işinizi görecektir.

Kurgu

Videomuzu çektik, son olarak bu videoyu düzenlememiz gerekiyor. Günümüz akıllı telefonlarının bunu yapabilecek potansiyelde olduğunu söyleyelim. iPhone kullanıcılarının kurgu için kullanabileceği en doğru program Apple tarafından geliştirilen iMovie olacaktır. Android kullanıcıları içinse en uygun program Adobe Premiere Rush olacaktır. Bu program ücretli ancak uygulama marketlerinde videolarınızı düzenleyip montajlayabileceğiniz birçok uygulama bulabilirsiniz.


] }

Yorum yapın