Wan Nedir ?

Günümüz internet dünyasında karşılaşmış olduğumuz bir çok terim birazda olsa kafamızı karıştırmaktadır. Lan, Wan gibi daha doğrusu bir çok terim bizim bu konuda kafamızda birer karmaşa yaratmaktadır. Bugün sizlere kafanızda ki bu kargaşayı gidermek için Wan Nedir ? hakkında ki terimsel bilgileri aktaracağım.

 

Genellikle karıştırılan ve bir türlü anlam vermediğimiz Wan nedir, ne iş yapar ve ne işimize yarar gibi soruların kafanızda yer ettiğini şimdiden hissedebiliyorum. Kafanızda ki soru işaretlerini giderebilme dileği ile artık Wan Nedir ? diyerek başlayalım.

 

 

Wan Nedir ?

Terimsel olarak baktığımızda açılımı “Wide Area Network” olan ve Türkçe ‘ye çevirdiğimizde ise karşılığı “Geniş Alan Ağı” olarak tanımlayabiliriz. Peki Geniş Alan Ağı diyoruz diyoruz da nedir bu Geniş Alan Ağı ?

 

Diğer bir yandan Wan ağı nedir diye araştırma yaptığımızda TürkTelekom, SüperOnline, KabloNet gibi servis sağlayıcılar da bir Wan ağını oluşturur. Dünyada ki tüm ağlar bir araya gelerek en geniş Wan Ağını oluşturur. Yerel Alan ağlarının bağlanmasını sağlayan bir ağ çeşididir. Bu sayede kullanmış olduğumuz ağ ile tüm dünya ile iletişim kurabilir hale gelmiş oluyoruz.

 

Hepiniz modeminizde bir tane “Wan” girişinin olduğuna dikkat etmiştir. Bu bağlamda modeminizde dahi bulanan Wan portu nedir gibi cümlelerde kafamızda oluşuyor. Öncelikle aşağıda sizlere Wan ile Lan Arasında ki farkı tanımlayarak kafanızda daha iyi oturmasını amaçlıyorum.

 

 

Wan ile Lan Arasında ki Fark Nedir

Öncelikle Lan bağlantısını tanımlayacak olur isek aynı modeme birden fazla kişinin bağlanması durumunda ve bu aynı modeme bağlanan kişiler belirli bir ev tarzı mekanda olacağı için bu tür ağlara Lan yani Yerel Ağ Alanı olarak tanımlayacağız. Aynı mekanda ki bilgisayarlar, cihazlar Lan ağını kullanarak bir birleri arasında iletişim sağlayabilirler. Örnek verecek olur isek bilgisayarınızdan wifi özellikli yazıcınızdan bir şey çıkarmak ister iseniz bu iletişimi Lan üzerinden yapacaktır. Nedeni ise aynı ağa bağlı olduğunuzdan dolayı bir biri ile iletişim haline geçmesidir.

 

Siz bir mekanda bağlanmış olduğunuz Lan ağları Wan ağlarına bağlanarak  başka bir mekanda hatta ve hatta başka bir ülkede bulunan bir kullanıcı ile iletişim kurabilir hale gelmiş olursunuz. Yani diğer bir manasıyla internet dünyasına adımınızı atmış oluyorsunuz. Birçok WAN tek bir organizasyon için kurulmuştur ve özeldir. Fakat İnternet Servis Sağlayıcıları tarafından kurulan diğer WAN ağı ise bir organizasyonun LAN’ından Internet’e bağlantı sağlar. Temel olarak aralarında ki farkı aşağıdan göz edebiliriz.

 

 

Özet olarak ise;

Wan Ne İşe Yarar ?

Geniş alan ağı olarak adlandırılır. Bu ağ yapılanmasını kullanarak internete bağlantın olur.

Lan Ne İşe Yarar ?

Yerel alan ağı olarak adlandırılır. Bu ağ yapılanmasını kullanarak modeme bağlı tüm cihazlar arasında iletişim kurarsın. Fakat WAN yapılandırması yapılmaz ise eğer yerel ağ ile iletişimini yine kurulabilir iken ancak dış dünya erişemezsin.

 

 

Modemde ki Wan Portu Nedir ?

Modeminizi aldığınız ilk günden itibaren 4 tane Lan portunun yanı sıra 1 tane modem Wan Portu bulunmasının amacını ise hala çıkaramadıysanız ben size söyleyeyim.

 

Eğer ki başka bir modemden kendi modeminize internet bağlamak istiyor iseniz sizin bağlayacağınız port Wan Portu olacaktır ve telefon kablosu portuna gerek kalmayacaktır. Şirketlerde bir modemin çekim alanı belli sınırlar içinde olduğundan dolayı diğer modemler ile iletişimi Wan portu sayesinde sağlarlar ve ana modemden internet otomatik olarak diğer modemlere de gider.


] }

Yorum yapın