WhatsApp Sohbet Yedekleri Nasıl Kapatılır ?

Geçen günlerde yazmış olduğum “WhatsApp Sohbetleri Nasıl Yedeklenir ?” adlı yazımızdan sonra bugünde biraz mesajlaşırken karşımıza çıkan sürekli ve sürekli mesajları yedekleyerek mesaj yollamamızı engelleyen kısaca WhatsApp sohbet yedeğini kapatma işleminden bahsedeceğim.

 

Genel olarak herkesi rahatsız eden. Yerel saat olarak 02.00’da WhatsApp genel bir sohbet yedeklerimizi alan bir bildirim ekranı ile karşımıza gelir. Bazen tam önemli bir mesajlaşmanın ortasında bazense öyle gruplarda ki mesajlara göz atarken gelen bu bildirim bizleri çok rahatsız etmektedir.

 

 

WhatsApp Sohbet Yedekleri Nasıl Kapatılır ?

Aslına bakarsanız WhatsApp yedekleme kapatma işlemi ne yazık ki geçersizdir. Bu konuda kullanıcılara bir fırsat sunulmayan ve sürekli karşımıza gelmeye devam edecek olan bir yedekleme işleminden bahsediyoruz. İlerleyen günlerde güncelleme gelir mi bilemem ama alınan yedekler akıllı cihazımızda 7 gün süre ile saklanmaktadır.

 

7 gün sonunda ise en eski olan yedek silinip yerine yenisi yazılmaktadır. Bu konuda tek yapabileceğimiz çare WhatsApp Google Drive yedeklemesini kapatmak işlemi için sohbet yedeği kısmından “Asla” yı seçip alınan yedeklerin Drive’a yüklenmemesi olacaktır. Bu sayede WhatsApp sohbet  yedekleri kendi telefonunuz içinde saklanacaktır.

 

Yinede WhatsApp Yedekleme Nasıl Kapatılır sorusunun cevabı gelen güncellemelere bağlı olarak değişebilir. WhatsApp ekibinin bu güncellemeleri ne zaman yapacağı ise aşikar. Ama ben yinede sizler için Android işletim sistemi ve İOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlar için alınan WhatsApp yedeklerinin nasıl silineceğine dair bilgi vermek istiyorum.

 

[accordion] [accordion_content title=”Android WhatsApp Yedeklerini Silmek” icon=”” active=”active”]

Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda Google Drive’a yedekleme işleminiz aktif değilse WhatsApp sohbet yedekleri akıllı telefonunuza yedeklenme işlemini gerçekleştirecektir. Öncelikle yapmanız gereken işlem aslında

 • WhatsApp uygulamasını açın.
 • Ardından “Ayarlar” kısmına girin.
 • Daha sonrasında “Sohbetler” kısmını seçin.
 • Sonrasında ise yapmanız gereken işlem “Sohbet Yedeği” butonuna tıklayın.
 • Ardından Google Drive seçeneğini “Asla” olarak değiştirin.

Bu sayede şuanda Google Drive’a yedeklenmesinden kurtulabilirsiniz. Bunu kapatsak bile yapmamız gereken işlem Drive’a yedeklenen dosyaları aşağıda ki linke girerek silebilirsiniz.

https://drive.google.com/drive/backups

Eğer zaten dosyalarınız Drive’a yedeklenme işlemi aktif değil ise yapmanız gereken tek şey akıllı telefonunuzdan dosya yöneticisi uygulamasına girerek “sdcard/WhatsApp/Databases” yolunu takip etmek eğer orada yok ise “/storage/sdcard0/WhatsApp” yolunu takip ederek orada yer alan dosyaları silerek WhatsApp sohbet yedeği kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

[/accordion_content][accordion_content title=”İOS WhatsApp Yedeklerini Silmek” icon=”” active=”active”]

İOS işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda ise yapmanız gereken işlem basamakları sırası ile yazıyorum. Dikkatli takip etmenizi öneririm.

 • Telefonunuzun ana ekranından “Ayarlar” ikonuna tıklayın.
 • Ardından Ayarlar kısmında en üstte isminiz yazan yere tıklayın.
 • Açılan kısımdan “iCloud” butonuna tıklayın.
 • Ardından o açılan kısımlardan uygulamalardan “Saklama Alanını Yönet” butonuna basın.
 • Daha sonrasında “Yedekler” kısmını seçin.
 • Açılan ekrandan “İphone” butonuna basın.
 • “Yedeklenecek Verileri Seçin” başlığı altından “WhatsApp” uygulamasında ki tiki kaldırın.

Bundan sonrasında yapmanız gereken işlem ise alınan sohbet yedeklerini silmek olacaktır. Bunun için ise aşağıda yer alan bağlantıya tıklayın.

https://www.icloud.com/#iclouddrive

Yukarıda yer alan bağlantıya tıkladıktan sonrasında gönül rahatlığıyla WhatsApp isminde ki klasörün içinden “Database” klasörünü silebilirsiniz. Bu sayede WhatsApp sohbet yedeklerinden kurtulmuş olabilirsiniz.

[/accordion_content] [/accordion]

 

Yukarıda akıllı cihazınızın işletim sistemine göre yapacağınız işlem basamakları için WhatsApp sohbet yedeği işlemlerinden bir nebzede olsa kurtulabilirsiniz. Android işletim sistemine göre İOS işletim sistemi ile çalışan cihazlar bu konumda biraz daha avantajlıdır.


] }

Yorum yapın