Windows Sağ Tık Menüsü Program Kaldırma

Hepimizin karşılaştığı sorunlardan bir tanesi olan Windows sağ tık menüsü düzenleme işleminden sorumlu oluyoruz. Bilgisayarımıza yeni kurduğumuz her hangi bir programın sağ tıklama menümüzde yer alması bizi rahatsız edebiliyor.

 

Böyle bir durumda ise her sağ tıklama işlemi gerçekleştirdiğimizde sürekli olarak sağ tık menüsünde bu programı görmek sinir bozucu olabiliyor ve sağ tıklama menümüzü kalabalıklaştırıyor. Kalabalıklaşan bu menümüzden ise bilgisayarımızda kurulu olan bu programın kısayolunu kaldırmak istiyor isek hiç bir program kurmadan kaldırma işlemini gerçekleştirmek çok basittir.

 

 

Sağ Tıklama Menüsünden Program Kaldırma

Sağ tıktan özellik kaldırma işlemi ile artık bilgisayarımıza kurulan bazı programlar yüzünden sürekli ama sürekli olarak yeni seçenekler eklenmektedir. Sağ tık seçenek silme işlemi sayesinde artık bizler kalabalıklaşan bu menümüzü düzene sokma işlemini gerçekleştirebiliriz. Bunun için ise aslında yapmamız gereken işlemler çok basittir. Aşağıda ki adımları takip ettikten sonrasında başarılı bir şekilde sağ tık program kaldırma işlemini gerçekleştireceksiniz.

 

  • Öncelikle bilgisayarınızdan “Windows + R” tuş kombinasyonunu kullanarak “Çalıştır” ı açın.
  • Karşımıza gelen çalıştır ‘a yazmamız gereken şey ise “regedit” tir.
  • Daha sonrasında “Tamam” butonuna bastığınızda karşınıza kayıt defteri açılacaktır.
  • Ardından sol tarafta yer alan klasörlerden “HKEY_CLASSES_ROOT” klasörünü genişletin.
  • Bu dizinin altında yer alan klasörlerden ise “Directory” klasörünü bulup genişletin.
  • Ardından bu klasör altında da “Background” klasörünü genişletme işlemini gerçekleştirin.
  • Background klasörünün altında yer alacak olan “shell” klasörü içinde artık menü düzenleme işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

 

Shell klasörü içinde bilgisayarınıza sonradan kurduğunuz programların sağ menüye eklenme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Zaten shell klasörünün içinde yer alan klasörlerinde de anlayabileceğiniz şekilde isimleri anımsatmaktadır. Bu isimlerden yola çıkarak bu klasörü silme işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

Artık bu klasörü sildikten sonrasında sağ tıklama menünüzü kontrol ettiğinizde o programın sağ tıklama menüsünde silindiğini göreceksiniz. Emin olamama durumunuzda ise silmek istediğiniz programın ismini anımsatan klasörün içine bakarak bazı değerleri değiştirip örneğin ismi gibi sağ tıklama menüsünde ne gibi değişiklikler olduğunu gözden geçirip ona göre silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sağ tuş menüsünden istenmeyen kaydın silinmesi işlemi bu kadar basit olup bu işlemleri yaptığınız taktirde başarılı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.


] }

“Windows Sağ Tık Menüsü Program Kaldırma” üzerine 6 yorum

Yorum yapın