WordPress admin paneli yolu değiştirme adlı işlem aslına bakılırsa bizleri bir çok saldırılara karşı koruyacaktır. WordPress içerik yönetim sisteminin sahip olmuş olduğu ve WordPress’i kurmuş olduğumuz ilk günden beri geçerli olan admin paneli yolu olan “wp-admin” yolunu herkesin bilmesinden dolayı internet siteniz tehlike altında olabilir.

 

WordPres wp-admin değiştirme işlemi işte bu yüzden önemli bir durum olmaktadır. WordPress admin panelini yolunu değiştirince bu yolu bilen kişilerin internet sitenizi tehlike altında bırakmaları birazda olsa zorlaşmaktadır.

 

 

WordPress Admin Paneli Yolu Nasıl Değiştirilir ?

 

WordPress wp-admin yolunu değiştirme işlemini yapabilmek için ise bizim karşımıza iki farklı yol çıkmaktadır. Bunlardan birincisi bir eklentiye ihtiyaç duyar iken ikincisi ise internet sitemizin bazı bir kaç kodunu değiştirerek admin panelini yolunu değiştirmeyi başarabiliriz. Fakat WordPress içerik yönetim sistemine her bir güncelleme geldiğinde bu kodları yeniden değiştirmemiz gerekeceğinden en sağlıklı yol eklenti ile yapmak daha mantıklı olacaktır.

 

https://tr.wordpress.org/plugins/lockdown-wp-admin/

 

Yukarıda ki vermiş olduğum linke tıklayarak “Lockdown Wp Admin” adlı eklentiyi indirip internet sitenize kurunuz. Kurma işlemini başarı ile gerçekleştirdikten sonrasında ise artık yapacağımız işlemler sadece admin panelimize girip eklentinin ayarlarını yapmaktan ibaret olacaktır.

 

 • Eklentiyi etkinleştirin.
 • WordPress admin panelinde sol tarafta bulunan menülerde “Lockdown Wp” adlı yeni bir buton oluşacaktır.
 • Bu menünün üzerine geldiğinizde sağ tarafında çıkan pencerede “Lockdown Wp” adlı butona tıklayınız.
 • Karşımıza eklentinin ayarları penceresi gelecektir. “Hide Wp Admin” adlı başlığın altında bulunan kutucuğa tik attığımızda artık “wp-admin” yolu ile giriş yapılması denendiğinde otomatik olarak bir 404 hata sayfasına yönlendirecektir. Burada ki kutucuğa tik atmak önemlidir.
 • “WordPress Login URL” adlı başlığın altında bulunan kutucuğa ise artık giriş paneli yolunuz olacak bir şeyler yazabilirsiniz.
 • Yapmış olduğumuz bütün ayarları kaydetmek için ise sayfanın alt tarafında yer alan “Save Option” butonuna tıklayınız.

 

Bundan sonrasında ise admin panelinden çıkış yapıp artık yeni oluşturmuş olduğunuz WordPress admin paneli yolu ile giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Hide Wp Admin adlı kutucuğa tik attığımız için wp-admin yolu ile giriş yapmayı denediğinizde artık sizleri bir 404 hata sayfası karşılayacaktır.

 

WordPress admin paneli yolunu değiştirme işlemi aslında bu kadar basit bir işlemdir. Admin paneli yolunu eklenti sayesinde değiştirerek artık bir daha uğraşmamıza gerek kalmayacaktır. Bundan sonrasında ise bu admin paneli yolunu bilenler ve sitenize karşı saldırıya geçmek isteyenleri biraz yoracaktır.


“WordPress Admin Paneli Yolu Nasıl Değiştirilir ?” üzerine 2 yorum

 1. Halim dedi ki:

  Anlattıklarınız çok basit ve sade. Teşekkür ederim.

 2. Alp Tekin dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler 🙂 Fakat benim tercihim az eklenti kurarak performansı arttırmak. Aynı şey functons.php dosyasına kısa bir kod eklemeyle de oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir