WordPress Eklentileri Nasıl Silinir ?

WordPress Eklentileri Nasıl Yüklenir ? adlı yazımızın devamı niteliğinde olan bu yazımızda ise sizlere WordPress içerik yönetim sistemine kurmuş olduğumuz eklentileri nasıl silebileceğimizi göstereceğiz.

 

Bu bağlamda WordPress ‘i yeni öğrenen kişiler için oluşturmuş olduğumuz video’lu eğitimler konusunda ise bugün “WordPress Eklenti Silme” adlı konuya değineceğiz. Aslına bakarsanız bir önce ki WordPress Eklentileri Nasıl Yüklenir adlı yazımızdan da az çok kafanızda eklentileri nasıl silebileceğiniz fikri oluşmuştur.

 

Temel olarak çok basit bir işlem olan bu eklenti silme ‘yi kendiniz karıştırarak bile bulabilirsiniz. En etkili öğrenme yollarından biride kendinizin keşfetmesidir. Eğer bu WordPress yolculuğunda bıkmadan usanmadan karıştırır iseniz bu içerik yönetim sistemini daha hızlı çözebilirsiniz.

 

 

 

WordPress Eklentileri Nasıl Silinir ?

 

WordPress eklentilerini silebilmek için ise bizleri iki farklı yol karşılamaktadır ?. Bunlardan biri ftp programları ile internet sitenizin bulunmuş olduğu sunucuya bağlanıp eklentileri klasörü içerisinden sileceğiniz eklentiyi seçip silmeniz olur iken diğer bir yöntem ise WordPress admin paneli üzerinde ki eklentiler bölümünden istediğiniz eklentiyi silebilirsiniz.

 

 

Ftp Programı ile WordPress Eklentisi Nasıl Silinir ? 

 

 • Ftp programınızı açıp internet sitenizin bulunmuş olduğu sunucuya bağlanınız.
 • Karşımıza gelen dizinlerden “public_html” adlı klasörün içine giriniz.
 • Daha sonrasında ise aşağılara inerek “wp-content” adlı klasörü bulup içerisine giriniz.
 • Karşımıza gelen klasörlerden ise “Plugins” adlı klasöre girdiğimizde bizi WordPress içerik yönetim sistemine kurmuş olduğumuz eklentiler karşılamaktadır.
 • Silmek istediğiniz eklentiyi seçerek “Delete” tuşuna basıp silebilirsiniz.
 • Bu sayede Ftp programı sayesinde eklenti silme işlemini başarı ile gerçekleştirdiniz ?.

 

 

Wp-Admin ile Eklenti Nasıl Silinir ?

 

 • WordPress admin panelinize giriş yapınız.
 • Sol tarafta yer alan “Eklentiler” ve ardından “Yüklü Eklentiler” menüsüne giriniz.
 • Karşımıza WordPress içerik yönetim sisteminde şuanda yüklü olan eklentiler bulunmaktadır.
 • Adı yazan hangi eklentiyi silmek istiyor isek o eklentinin yan ya da alt tarafında “Sil” adlı bir buton bulunmaktadır.
 • “Sil” adlı butona tıkladığınızda WordPress içerik yönetim sisteminizden o eklentiyi başarı ile kaldırmış oldunuz ?.

 

Aslına WordPress eklenti silmek çok basit bir işlem olmakla beraberinde hiç bir uğraştırıcı yanı yoktur. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemler ile istediğiniz WordPress Eklentilerini saniyeler içerisinde silebilirsiniz ☺️.


] }

“WordPress Eklentileri Nasıl Silinir ?” üzerine 3 yorum

 1. yararlı bir makale yazmıssınız halen bilmeyen arkadaşlar mevcuttu sayenizde bilgilermiş oldunuz elinize saglık böyle devam

  Cevapla

Yorum yapın