Yüksek İşlemci Sıcaklığı Nasıl Düşürülür?

Yüksek İşlemci Sıcaklığı Nasıl Düşürülür?

Çoğu zaman çeşitli sebeplerden dolayı bilgisayarınızın işlemcisinin sıcaklığı aşırı derecede yükselebilir ve bu yükselmenin de önüne kolay bir şekilde geçilemeyebilir. Eğer işlemci sıcaklığınız haddinden fazla yüksekse bu durumda yapmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak işlemci sıcaklığının neden yükseleceğini anlatalım. Siz bilgisayarınız içerisinde işlemci kullanan programları kullandıkça işlemciniz ısınır ve FAN parçası da bu parçayı soğutur. Görevi o parçayı soğutmaktır. Fakat bir süre sonra çeşitli sebeplerden dolayı işlemci sıcaklığı %90 derecelere kadar gelebilmektedir ve bu durumda da sisteminizde kasmalar oluşabilir hatta bilgisayarınız kapanabilir.

 

İşlemci Sıcaklığı Neden Yükselir?

İşlemci sıcaklığının yükselmesindeki en büyük etkenlerden birisi işlemci macunudur. Bildiğiniz üzere işlemcilerin üzerinde bir demir vardır ve bu demir işlemci sıcaklığınızı kontrol altında tutabilmenizi sağlamakta olan bir çeşit parçadır. İşlemci sıcaklığını bu demire aktarır ve fan parçası da bu demiri soğutur. Ancak işlemci eğer macun kurumuş ise sıcaklığını bu demire aktaramaz ve aktaramadığı için de kolayca soğuyamaz. Soğuyamayan işlemcinin sıcaklık seviyesi de %90’lara kadar ulaşabilir. Bu durumda da sisteminiz kendisini koruma altına alabilmek için kapanır. Kapandığında da işlemci soğuyana kadar açılamaz. İşlemci macunun ana görevi sıcaklığı demire aktarmaktır. Bu durumda macunu değiştirmeniz yeterlidir. Eğer macunu değiştirmek isterseniz yapmanız gereken işlem yeni bir macun almaktır ki 5 – 10 TL değerinde macunlar satılabiliyor. İşlemci sıcaklığını düşürmek, işlemciyi soğutmak için macun değiştirme işlemini aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

 

İşlemci Macunu Nasıl Değiştirilir?

İşlemci macunu değiştirmek için yapmanız gereken birkaç ufak püf nokta bulunuyor. Bunun için ilk önce bilgisayar kasasını açın ve sonra işlemci fanını ve demirini sökün. İşlemci üzerinde bulunan eski kurumuş olan macunu yerinden sökün ve tekrar yeni macunu sürün. Dikkat! Yeni macunu sürerken sadece bir fındık tanesi kadar sürmeniz gerekli. Fazlası yarardan çok zarar getirir. İşlemcinize macununuzu sürdükten sonra da demiri üstüne koyun ve FAN parçasını yerine geri takın. Son olarak da bütün işlemleriniz bittikten sonra yapmanız gereken işlem kasanızın kapağını kapatmak ve bilgisayarınızı çalıştırmak olacaktır. Artık işlemci sıcaklığınız 30 – 40 derecelerde.


] }

Yorum yapın