5G Nedir, İlk Hangi Ülkeler Geçiş Yapacak ?

Türk Telekom, Vodofone, Turkcell, Aselsan, Ericsson ve Merkez Bankası bir araya gelerek Türkiye’ye 5G’yi getiriyor. Ancak Türkiye’ye gelme tarihi şuan 2020 olarak gözükmekte.

 

 

5G Nedir ?

5G’deki G harfi ‘generation’ anlamına yani yeni nesil anlamına gelmektedir. 4G, 5G ile kaldığı yerden devam ediyor; SMS, telefon konuşmaları, internette gezinti gibi bildiğiniz işlevlere 5G ile yüksek veri aktarımı sağlanacaktır. 5G sayesinde Ultra HD çözünürlüğünde videoları görüntüleyecek ve indirebileceksiniz. 5G hayali internete bağlı binlerce cihaz hayalini gerçekleştiriyor.

 

Bir süredir üzerinde çalışılan 5G ağları ciddi bir alt yapı yatırımı gerektirmektedir. Fakat bu nihayet gerçekleşmesi gereken bir durumdur; elbet 4G’ye veda ederek 5G’ye geçeceğiz. Yaklaşık olarak 2020 yılında 5G’ye geçilebileceğinin düşünülmesinin sebebi de gerektirdiği alt yapı çalışmalarıdır.

 

4G’den çok daha hızlı ve stabil bir versiyon olarak 5G’ye geçiş yaşanacak. 4G’de 100 Mbps olan hız, 5G’de 10 Gbps’e yükselecek; 4G ile 1 Gbps olan Wi-Fi hızı ise 20 Gbps’e yükselmektedir. 5G ile olacak diğer bir iyileşme ise sorunsuz bağlantı olacaktır. Ayrıca bağlantınız daha güvenilir bir hale gelecektir.

 

 

5G İlk Hangi Ülkelerde Kullanılacak ?

5G’nin 2018 yılında tamamlanması ve 2019 yılında da sunulması düşünülmektedir. Huawei ve Vodafone 5G’yi başarılı bir şekilde test etti. China Mobile 2020 hedefinden önce kullanıma geçirme konusunda kararlı iken Birleşik Krallık da bir an önce 5G lideri olma konusunda istekli.

Samsun ve Verizon bir araya gelerek Kaliforniya’nın Sacramento kentinde 5G’yi teknolojisini 2018 başlatmak istiyor. ABD’nin ise bazı bölgelerinde çoktan test edilmeye başlanmıştır. Avrupa ilk geçen ülke olmak için son hız hazırlıklarını yapıyor. Hatta Güney Kore ile bu konuda birbirlerine kafa tutuyorlar.

 

Bunların yanı sıra İtalya’nın Kuzeyindeki küçük devlet San Marino, 5G’ye geçen ilk ülke olmak için çalışmalarını yaptığını da duyurdu. Bu ülkeler birbiri ile böyle bir yarışa girmişken, ilk hangi ülkenin 5G’ye geçeceği de merak konusu.


] }

Yorum yapın