Adobe Photoshop Nasıl Hızlandırılır ?

Belirli tasarımlar, resim üzerinde değiştirmeler yapmamıza olanak sağlayan photoshop programlarının en bilineni olan Adobe Photoshop kasma sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu bağlamda kasma sorunu bilgisayarımızın donanımlarına bağlı olarak gerçekleşse bile asıl yapmamız gereken işlemler ayarlar kısmından photoshop’a gerekli donanım özelliklerini sağlamamaktan kaynaklanabilir.

 

Adobe Photoshop hızlandırma işlemi aslında bir o kadar kolay bir işlem olmasına rağmen bir çoğumuz İngilizce olarak kullandığından dolayı pek çok kurcalamayı beceremeyiz ve gerekli ayarları yapmayıp bilgisayarımızda photoshop programının yavaş çalışmasına sebep olabilir. Genel olarak şöyle bir sorun vardır ki eğer bilgisayarınızın donanımları bu programı kaldırabilecek ve düzenli çalıştırabilecek kadar güçlü değilse hiç boşuna bilgisayarınıza kızıp kendinizi yormayın. Eğer bir nebzede olsa bilgisayarınız photoshop’u çalıştırıp ve bazı işlemleri gayet güzel yapabiliyor iseniz ağır işlemleri yapabilmeniz adına bu işlemlerin sizin bilgisayarınızın Adobe Photoshop hızlandırma için ümitleri var.

 

Photoshop kasma sorunu genel olarak yaptığınız işlemlerin her birinin hafızaya alınmasından kaynaklanmaktadır. Kopyaladığımız, çizdiğimiz her işlemin öncesi ve sonrası hafızaya alınır. Bizim yapmamız gerekenler ise bu ve buna benzer bir çok ayarlar ile oynayarak photoshop’un hızını arttırmak olacaktır.

 

 

Adobe Photoshop Nasıl Hızlandırılır ?

 

Eğer Photoshop’a Türkçe yama yapmadıysak bu işlemi yapmanız aslına bakarsanız biraz zor olacaktır. Karışıklık yaşanmaması adına yapacağımız işlem basamaklarını Türkçe’de ki karşılığıyla yazacağım. Eğer Photoshop’u İngilizce olarak kullanıyor iseniz yapmanız gereken işlem Türkçe olarak ve gri ile belirtmiş olduğum kelimelerin İngilizce karşılığını bulup aynı adımları yapar iseniz gereken sonuca ulaşacaksınız’dır.

 

 • Adobe Photoshop programını açın.
 • Üst tarafta yer alan “Düzenle” menüsüne tıklayınız.
 • Düzenle menüsünün en altında yer alan “Tercihler” başlığı altından “Performans” butonuna tıklayınız.
 • Performans başlığı altında yer alan “Bellek Kulanımı” sizin bilgisayarınızda Adobe Photshop için ayrılan ram miktarını göstermektedir. Bu değeri arttırma işlemini yaptığınızda bilgisayarınızda bulunan ram miktarının bir çoğunu Adobe Photoshop programının kullanmasına öncelik sağlayabilirsiniz.
 • Hemen onun sağ tarafında yer alan “Geçmiş ve Önbellek” başlığı altında yer alan “Geçmiş Durumları” sayısı ile oynamamız gerekmektedir. Photoshop yapılan işlemleri aklında tutan bir program olduğu için ideal sayı 10 ile 20 arasında olmalıdır.
 • Eğer hafızaya alınan işlemlerin sizi yavaşlatmasını istemiyor iseniz yapmanız gereken işlem ise Sol tarafta ki yer alan menüden “Genel” butonuna tıklayınız.
 • Genel menüsü altında yer alan tikli kutucuklardan “Panoyu dışa aktar” seçeneğinde ki tiki kaldırınız.
 • Photoshopta yapılan tüm işlemler veri yada düz metin olarak işlem altına alınır. Özellikle çok ağır bir çalışma yaptığınızda bu işlemleri kayıt altına almak sizin performans düşüklüğü yaşamınıza sebep olacaktır. Böyle bir durumda karşımızda açık olan pencerenin en altında yer alan “Geçmiş Günlüğü” kutucuğunda ki tiki kaldırabilirsiniz.

 

Ufak ayarlamalar sayesinde artık Adobe Photoshop kasma sorunu’nu çözme aşamasına geldik. Programı yeniden kapatıp açtığınızda tüm ayarlar geçerli sayılacak ve biraz daha da olsa Adobe Photoshop programını daha hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.


] }

“Adobe Photoshop Nasıl Hızlandırılır ?” üzerine 3 yorum

 1. CS6 sinir bozucu şekilde geç açılıyordu.Videonuz sayesinde artık bu sorunu çözdüm çok teşekkürler

  Cevapla

Yorum yapın