Windows 10 Oyun Modu Nedir Ve Nasıl Açılır ?

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemine 27 Ocak 2017’de Creators Update ile Oyun Modu‘nun yanı sıra bir çok yeni özellik geldi. Windows 10 Oyun Modu‘nda ise bu zamana kadar ki kullanıcıların oyun oynarken arka planda çalışan bir çok uygulamayı kapatarak oyunu daha iyi ayarlarda oynamak adına bir çok üçüncü parti yazılım kullandık yada görev yöneticisinden biz kapattık. Oyunlara daha iyi performans ile çalıştırabilmek adına gelen güncelleme ile birlikte Windows 10’a bu özellik entegre oldu.

 

 

Windows 10 Oyun Modu Nedir ? 

 

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi kullanan kullanıcılarına yapmış olduğu oyunlardan daha üstün bir performans almasını sağlayan güncellemede diyebiliriz. Bu özellik sayesinde bilgisayarınızda yer alan donanımların önceliğinin oyuna verilmesini sağlayan bir güncellemeden ibaret olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bu sayede artık üçüncü parti bir yazılımlara ihtiyaç duymadan yada görev yöneticisinden çok kaynak tüketen bir programı sonlandırmadan daha üst derecede performanslarda oyun oynamamıza olanak sağlamak için sistemimizi optimize eden bir güncelleme ile gelen Windows 10 oyun modundan bahsediyoruz.  Hatta ve hatta bilgisayarınızın ekran kartı yeterli bir seviyedeyse oyun içi görüntü ve video almanıza olanak sağlayan bir oyun çubuğu ile gelmektedir. Eğer merak ediyor iseniz  “Windows 10 ile Programsız Ekran Videosu Çekmek” adlı yazının üstüne tıklayarak nasıl çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Windows 10 Oyun Modu Nasıl Açılır ?

 

27 Ocak 2017’de güncelleme ile gelen bu özelliği bilgisayarınızda açık mı değil mi diye kontrol etmek istiyorsanız yada açık değilse açmak için ise yapmamız gereken işlemler :

 

  • Başlat çubuğundan “Ayarlar” ikonuna tıklayın.
  • Karşımıza gelecek pencereden “Oyun” adlı menüyü seçin.
  • Açılan ekranda sol tarafta bulunan “Oyun Modu” adlı menüyü seçin.
  • Eğer “Oyun Modunu Kullan” metninin altında ki buton kapalıyı gösteriyor ise “Açık” yaparak oyun modunu kullanabilirsiniz.

 

Daha sonrasında her hangi bir oyuna girdiğinizde [vurgu color=”#dd3333″]Win+G tuş kombinasyonuna basmanız gerekmektedir. Burada ekranınızın orta kısmının alt tarafında bir çubuk çıkacaktır. Çubuk üzerinde ki gerekli ayarları kendinize göre yapabilir ve her bir oyun için ise sağ tarafta bulunan ayarlar simgesinden aktif etmeniz gerekmektedir. Bir oyun için aktif ettikten sonrasında ise her girişinizde aktif etmenize gerek kalmaz.

 

Bu konuyu daha iyi anlatabilmek adına YouTube’da Xbox kanalı detaylı bir video paylaşmıştır. Videoyu izleyerek kafanızda takılan soru işaretlerini görebilirsiniz.


] }

Yorum yapın